Polska Wódka to co innego niż wódka z Polski

13 stycznia to 10. rocznica ustanowienia obowiązującej definicji Polskiej Wódki, Chronionego Oznaczenia Geograficznego. Stowarzyszenie Polskiej Wódki sprawdziło, jaka jest świadomość konsumentów, co do ich narodowego trunku.

Na zdjęciu: mianem Polskiej Wódki określamy wódki wytworzone z polskich zbóż: pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa i pszenżyta albo z ziemniaków. Cały proces produkcji również musi odbywać się na terenie kraju.

Dzięki Chronionemu Oznaczeniu Geograficznemu wódka została włączona do grona europejskich alkoholi najwyższej jakości, takich jak Scotch Whisky, Cognac czy Brandy de Jerez. Polska Wódka ma także swoje muzeum, znajdujące się na warszawskiej Pradze w Centrum Praskim Koneser.

Jak wynika z badania*, wódka niezmiennie znajduje się w czołówce produktów, którymi chcemy dzielić się z gośćmi zza granicy. Aż 44,3% badanych wskazało ją jako prezent, który zwykle bierze ze sobą, odwiedzając znajomych lub rodzinę poza krajem. To więcej niż w ubiegłym roku (43,1%). Wzrósł również odsetek osób częstujących obcokrajowców naszym narodowym trunkiem. W tegorocznej edycji wyniósł on aż 44,4%. Polska Wódka nadal jest jednym z najczęściej wskazywanych elementów polskiej kultury rozpoznawalnych za granicą. Od kilku lat plasuje się na trzecim miejscu, zaraz po Janie Pawle II i Robercie Lewandowskim. Co ważne, jej znaczenie rośnie – w 2021 roku wskazało ją 27%, w 2022 r. natomiast 28,5%.

Czy konsumenci wiedzą, jak rozpoznać Polską Wódkę, Chronione Oznaczenie Geograficzne?

Od uchwalenia obowiązującej definicji Polskiej Wódki minęło już 10 lat. Przekłada się to na większą wiedzę Polaków, co pokazują badania. Świadomość istnienia definicji wzrosła prawie o jeden punkt procentowy od ubiegłorocznej edycji. Teraz wie o niej 44,7% ankietowanych.

– Widzimy, że podjęte dotychczas wysiłki powoli dają rezultaty, ale do powszechnej świadomości jest nadal daleko. Musimy dotrzeć do osób, które nadal nie wiedzą, jak podczas zakupów odróżnić Polską Wódkę od wódki z Polski. To aż 49,1%, czyli prawie połowa ankietowanych – mówi Andrzej Szumowski, prezes Stowarzyszenia Polska Wódka.

Czym Polska Wódka, Chronione Oznaczenie Geograficzne różni się od innych wódek?

Zgodnie z określonymi kryteriami Polską Wódką jest jedynie produkt z obowiązkowym oznaczeniem Polska Wódka/PolishVodka na butelce. Dodatkowo mogą być umieszczone na niej: napis „Chronione Oznaczenie Geograficzne” lub skrót ChOG oraz znak Stowarzyszenia Polska Wódka przygotowany dla uczestników programu oraz unijne logo Chronionego Oznaczenia Geograficznego.

Mianem Polskiej Wódki określamy tylko wódki wytworzone z polskich zbóż: pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa i pszenżyta albo z ziemniaków. Cały proces produkcji również musi odbywać się na terenie naszego kraju.

Tegoroczne badanie* przeprowadzone zostało w październiku 2022 r. przez SW Research na zlecenie Stowarzyszenia Polska Wódka.