Winiary udostępnia warszawiakom jadłodzielnię

To pierwsza jadłodzielnia Winiary w stolicy, a 12. w kraju.

Punkt sąsiedzkiego dzielenia się żywnością powstał w ramach programu "Pomagamy w gotowaniu i niemarnowaniu" we współpracy z Fundacją CHOPS. Jadłodzielnia stanęła obok budynku Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, przy ul. Wileńskiej 55/57 w Warszawie. To już 12. miasto, w którym marka pomaga mieszkańcom w walce z marnowaniem żywności. Pierwsza jadłodzielnia Winiary powstała w Kaliszu, gdzie właściciel marki - firma Nestlé - ma swoją fabrykę w październiku 2019 r. Od tego czasu marka stara się, aby systematycznie takich miejsc na mapie Polski przybywało coraz więcej. 

- Cieszę się, że możemy rozwijać tę inicjatywę i również w stolicy będziemy mogli przyczynić się do ograniczania problemu marnowania żywności. Ze względu na dużą liczbę mieszkańców i lokalizację w niedalekiej odległości od Dworca Wileńskiego, liczymy że będzie cieszyła się ona dużym zainteresowaniem – podkreśla Szymon Ulkowski, kierownik ds. e-business i komunikacji marki Winiary.

Jak działa jadłodzielnia Winiary? Każda zawiera lodówkę przeznaczoną do przechowywania produktów wrażliwych na temperaturę oraz regały i szafki na produkty suche. Zainteresowani mogą zostawiać żywność, której nie są w stanie wykorzystać, natomiast każdy potrzebujący, będzie mógł ją zabrać i zagospodarować według własnych potrzeb. Mieszkańcy Warszawy będą mogli dzielić się produktami codziennie. Punkt otwarty będzie w godzinach 8:00-22:00 każdego dnia.

Warszawska Jadłodzielnia Winiary będzie na co dzień doglądana przez wolontariuszy i partnerów Fundacji CHOPS.

Powstające jadłodzielnie Winiary to odpowiedź marki na problem marnowania żywności. Polska jest jednym z niechlubnych liderów w Unii Europejskiej pod tym względem. Jak pokazują dane SGGW ponad połowa żywności, która marnuje się w Polsce (53%) pochodzi z gospodarstw domowych. Niemal co trzeci ankietowany w tej grupie (29%), jako powód wyrzucania produktów spożywczych wskazuje przekroczenie terminu przydatności do spożycia. Jednocześnie, wiele osób nie rozróżnia oznaczeń „Najlepiej spożyć przed” i „Należy spożyć do”. Co piąta przyznaje, że zdarza jej się wyrzucać jedzenie przez zbyt duże zakupy, a co ósma (13%) zdradza, że to skutek niewłaściwego przechowywania żywności. W sumie każdego roku marnuje się w Polsce ok. 5 mln ton żywności, co oznacza, że statystycznie każdy z nas wyrzuca do kosza aż 130 kg jedzenia rocznie.

Joanna Hamdan 14529 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.