Starbucks testuje produkty z fusów kawowych

Wspólnie ze start-upem Ecobean, Starbucks opracował technologię pozwalającą na zamianę fusów w zrównoważone produkty takie, jak np.: olej kawowy czy lignina.

Ponad miliard ludzi na świecie pije codziennie kawę, ale mało kto wie, że zużyte fusy po kawie to nie odpad, ale wartościowy surowiec, który może zostać ponownie wykorzystany, podaje Starbucks. Idąc tym tropem, firma, której operatorem jest AmRest, od 2021 r. działa w dziedzinie innowacyjnego przetwarzania fusów ze wspomnianym start-upem, wywodzącym się z Politechniki Warszawskiej.

Jak to wygląda? Starbucks dostarcza do Ecobean zużyte fusy kawowe z warszawskich kawiarni. Startup, który niedawno z powodzeniem zamknął rundę finansowania, rozpoczyna obecnie następną fazę projektu Circular Coffee, który ma na celu wdrożenie technologii recyklingu odpadów kawowych w wysokiej jakości zrównoważone surowce. Ecobean planuje także budowę centrum technologicznego, które ma przetwarzać aż 1000 ton odpadów rocznie.

Co powstanie z fusów?

Maciej Majchrowicz, członek zarządu Ecobean odpowiedzialny za rozwój, podkreśla, że zastosowanie różnych procesów chemicznych i biotechnologicznych umożliwia firmie przetworzenie prawie 100% kawowych fusów na pięć produktów handlowych biologicznego pochodzenia takich, jak: olej kawowy, ekstrakt antyoksydantów, kwas mlekowy, dodatki białkowe oraz ligninę.

– W produkcji zapewniamy bardzo niski ślad węglowy, a dodatkowo ograniczamy ilość fusów zalegających na wysypiskach i emitujących gazy cieplarniane – mówi Maciej Majchrowicz.

Paula Chudzińska, brand manager marki Starbucks w Polsce, zaznacza, iż Starbucks szuka nowych sposobów na ponowne wykorzystanie surowców, w tym fusów kawowych. Mówi, iż jest pierwszą marką, która przetestuje nowe, innowacyjne produkty wytworzone z własnych odpadów. – Projekt Circular Coffee stwarza możliwość przetwarzania ich na masową skalę, co jest dla nas szczególnie istotne jako marki chcącej wykorzystać nasz globalny zasięg w dobrych celach – mówi Paula Chudzińska.