Polacy nie chcą pakowanych w plastik owoców i warzyw [BADANIE]

Ponad 60% rodaków opowiada się za wprowadzaniem przepisu zakazującego sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach - wynika z badania Ekobarometr.

Z badań przeprowadzonych przez SW Research we współpracy z Grupą Akomex (producentem opakowań kartonowych, który ma trzy fabryki w Polsce i w Danii) wynika, że polscy konsumenci coraz bardziej wymagają proekologicznych postaw od firm.

- Za wprowadzeniem zakazu sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach opowiada się 65% Polaków, a wśród nich aż 70% badanych kobiet i blisko 60% pośród wszystkich ankietowanych mężczyzn - przekazano.

Grupą wiekową najchętniej popierającą wspomniany zakaz są osoby powyżej 65. roku życia. - 73% ankietowanych w tej grupie wiekowej uważa, że jest to słuszne działanie. Negatywnie na pomysł rezygnacji z opakowań plastikowych w sprzedaży owoców i warzyw zareagowało 13% respondentów - podano.

Papier najbardziej eko, szczególnie dla handlu

Zgodnie z wynikami badań konsumenci wskazują także, że produkty wytwarzane z kartonu oraz papieru są najbardziej ekologicznymi opakowaniami. Tego zdania jest 52% pytanych. 30% badanych jako proekologiczne opakowanie wymienia szkło, a 10% wskazuje na drewno.

- Z badania wprost wynika, że większość Polaków chce takich zmian i systematycznego ograniczania produkcji plastikowych opakowań, używanych szczególnie w przemyśle spożywczym. Z licznych analiz wynika, że to dobre rozwiązanie nie tylko dla naszego pokolenia, ale także kolejnych generacji Polaków - zauważa, cytowany w informacji poświęconej badaniu, prezes Grupy Akomex Grzegorz Łajca.

Jego zdaniem polski przemysł jest już przygotowany do systematycznego wycofywania plastiku z naszego życia codziennego i zaproponowania nowego rodzaju opakowań. - To otwiera drogę do szerszego stosowania przez handel opakowań ekologicznych wykonanych także z kartonu czy papieru - wskazał.

Jak zaznacza, kolejne zmiany dotyczące ograniczania w produkcji opakowań plastikowych mają się pojawić w 2025 roku. - Wówczas wieczka i nakrętki plastikowe będzie można wprowadzić do obrotu tylko, jeśli będą na stałe przymocowane do butelek i pojemników. Od 2025 roku plastikowe butelki będą musiały być wyprodukowane w minimum 25% z materiału pochodzącego z recyklingu - podano.

W badaniu Ekobarometr wzięto pod uwagę reprezentatywną grupę Polaków, liczącą 1583 osoby.

Przypomnijmy, że już w 2019 r. Unia Europejska wprowadziła zakaz sprzedaży i używania jednorazowych plastikowych produktów. Państwa UE dostały dwa lata na dostosowanie swoich ustaw do nowej tzw. plastikowej dyrektywy.

Źródło: PAP/MH; zdjęcie: Shutterstock