Grudzień 2022: aż dwie handlowe niedziele

Przed nami ostatnie niedziele handlowe w tym roku - w grudniu 2022 r. są aż dwie. Wszystko po to, aby konsumenci mogli zrobić świąteczne zakupy.

30 stycznia, 10 i 24 kwietnia, 26 czerwca, 28 sierpnia, 11 i 18 grudnia – oto harmonogram niedziel handlowych w 2022 roku. Oznacza to, że przed nami dwie niedziele sprzedażowe w tym roku, co jest szansą na weekendowe podreperowanie obrotów dla borykającej się z problemami branży.

Takich okazji właściciele sklepów wyczekują jak kania dżdżu. Przepisy dopuszczają otwarcie placówki handlowej w ostatni dzień tygodnia też wtedy, gdy za ladą staje sam detalista. Z tej furtki nie mogą skorzystać wielkie sieci, stąd pojawiają się różne pomysły na obejście ograniczenia.

Od 1 marca 2018 r., czyli tuż po wejściu w życie ustawy regulującej handel w niedziele i niektóre święta, sklepy jak grzyby po deszczu zaczęły przemieniać się w placówki pocztowe, co było wykorzystaniem jednego z wyjątków ustawy. Proceder został ukrócony jednak nowelizacją prawa na początku lutego br., dlatego też kreatywność handlowców znów musiała wznieść się na wyżyny. Słychać było o sklepach otwieranych jako wypożyczalnie sprzętu sportowego, czytelnie czy punkty medyczne. Nawet Biedronka planowała uruchamiać w te wakacje swe placówki m.in. jako biblioteki, jednak została zastopowana przez ministerstwo rodziny oraz związkowców z „Solidarności”.

Pod koniec sierpnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że resort chce usiąść z przedstawicielami strony społecznej i handlu przy okrągłym stole i porozmawiać o tym, jaka jest idea zamkniętych sklepów w niedzielę. Podkreśliła, że "trzeba dążyć do tego, aby w pełni przestrzegać zakazu handlu w niedzielę". Jak się dowiedzieliśmy, takie spotkanie ma się odbyć na początku 2023 roku.

 

 

 

 

 

Katarzyna Pierzchała 5524 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.