Pracownicy z niepełnosprawnościami poszukiwani, także w handlu

W ciągu trzech ostatnich lat wzrosła liczba ofert pracy dla osób z niepełnosprawnościami - m.in. w obsłudze klienta, produkcji i sprzedaży detalicznej oraz call center - przekazał PAP ekspert rynku pracy z Manpower. Coraz więcej branż otwiera się na zatrudnienie takich pracowników.

Według niego na rynku pracy widać wzmożoną aktywizację osób z niepełnosprawnościami. – Czas pandemii wyhamował nieco rosnący trend, jednak z drugiej strony przyczynił się do popularyzacji pracy z domu, co pozytywnie wpłynęło na tę grupę zawodową – wskazał Łukasz Kubiak, ekspert rynku pracy z Manpower.

Jak dodał, coraz więcej branż otwiera się na zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami. – Liderami są tutaj obszary takie jak obsługa klienta, call center, logistyka czy produkcja – podał. Zwrócił również uwagę na "większą otwartość na kandydatów z niepełnosprawnościami w branżach usługowych, sprzedaży detalicznej". Chodzi również o branżę IT.

– Dwoje na pięcioro naszych klientów pyta, co może zrobić, żeby dostosować swoją organizację do zatrudnienia takich pracowników. Chcą być przyjaznym miejscem pracy dla wszystkich, a to już duży postęp – mówi Łukasz Kubiak agencji PAP.

Jego zdaniem szybki rozwój cyfryzacji niesie ze sobą wiele możliwości, w tym także nowe miejsca pracy. – Branża IT ma ogromny potencjał, nieustannie się rozwija, a niedobór talentów będzie się tu tylko pogłębiał. Dlatego aktywizacja osób z niepełnosprawnościami w tym sektorze daje pracodawcom możliwość skorzystania z puli talentów, która ma w sobie ogromny niewykorzystany potencjał – wskazał ekspert rynku pracy.

Zdaniem Kubiaka pracodawcy ze względu na dynamiczne zmiany, z jakimi zmagają się od czasów pandemii, bardziej otwierają się na różnorodność w zespołach.

Manpower przypomniało, że w 2021 r. wprowadzona została przez rząd Strategia na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Podkreślono, że jej głównym celem jest większe włączenie osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne oraz aktywność zawodową, która według prognoz do 2030 roku powinna wzrosnąć do 40%. Powołując się na dane GUS, podano, że w końcu 2021 r. większość osób niepełnosprawnych pracujących w średnich i dużych przedsiębiorstwach była zatrudniona w sektorze prywatnym (75,2%) – to o 1% więcej w porównaniu z 2020 rokiem.

W opinii eksperta widać postęp w aktywizacji tej grupy zawodowej, ale jeszcze daleko nam do średniej wszystkich krajów Unii Europejskiej, gdzie wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami jest znacznie wyższy.

Źródło: PAP/MH. Zdjęcie: Shutterstock