Takiej restauracji McDonald's jeszcze nie było

To testowa placówka w nowym koncepcie - w znacznie mniejszym niż standardowy formacie, przeznaczona wyłącznie dla klientów podróżujących lub zamawiających posiłek do domu. Mogą zamówić go przez aplikację przed przyjazdem i odebrać szybko i wygodnie, omijając tradycyjną kolejkę Drive Thru.

Nowa testowa placówka sieci gastronomicznej powstała na obrzeżach Fort Worth w Teksasie. Oferuje zupełnie nowy sposób odbioru zamówienia – The Order Ahead Lane. To osobny pas Drive Thru, na którym klienci otrzymują zamówienia za pośrednictwem przenośnika z żywnością i napojami. To świetna opcja dla klientów, którzy chcą złożyć zamówienie przed przyjazdem przez aplikację McDonald’s, ominąć tradycyjną kolejkę Drive Thru i szybko i wygodnie otrzymać jedzenie.

- W McDonald’s wyznaczamy standardy dla Drive Thru od ponad 45 lat - wyjaśnia Max Carmona, starszy dyrektor ds. globalnego projektowania i rozwoju restauracji w McDonald’s. - Ponieważ potrzeby naszych klientów wciąż się zmieniają, dokładamy wszelkich starań, aby znaleźć nowe sposoby obsługiwania ich szybciej i łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej - dodaje.

Restauracja testowa jest znacznie mniejsza niż typowa placówka McDonald's w USA. Dlaczego? Funkcjonalność - wewnątrz i na zewnątrz - opracowano z myślą o klientach, którzy planują zjeść obiad w podróży lub w domu. Wewnątrz restauracji znajduje się pomieszczenie do odbioru dostaw, z którego kurierzy mogą szybko i wygodnie odbierać zamówienia. Są też kioski, w których klienci mogą składać zamówienia na wynos, oraz regał do odbioru zamówień. Na zewnątrz restauracji znajduje się kilka miejsc parkingowych przeznaczonych do odbioru zamówień bezpośrednio przy krawężniku, a także wyznaczone miejsca parkingowe dla kierowców dostawczych.

- Nasza technologia zapewnia lepszą obsługę załogi i klientów. The Order Ahead Lane wykorzystuje technologię, która pozwala zespołowi restauracji rozpocząć przygotowywanie zamówień klientów, gdy znajdują się oni w pobliżu restauracji - wyjaśnia Keith Vanecek, franczyzobiorca prowadzący restaurację testową.

Aktualizacje aplikacji restauracji, przenośniki żywności i napojów oraz nowy format kuchni usprawniają operacje, zapewniając szybką i bezproblemową obsługę zarówno klientom, jak i załodze.

- Technologia w tej restauracji nie tylko pozwala nam obsługiwać naszych klientów w nowy, innowacyjny sposób, ale daje również naszemu zespołowi restauracji możliwość większego skupienia się na szybkości i dokładności zamówień, co sprawia, że ​​doświadczenie jest przyjemniejsze dla wszystkich - mówi Keith Vanecek.

A sieć dodaje, że ten wyjątkowy koncept restauracji można znaleźć tylko w jednym miejscu w Teksasie. Cieszymy się, że możemy przetestować nowe pomysły i innowacje, które mogą potencjalnie przynieść korzyści zespołom restauracyjnym i klientom na całym świecie - informuje McDonald's.

Z niecierpliwością czekamy, aż rewolucyjny koncept dotrze i do Polski.

Testowanie tej nowej koncepcji restauracji jest częścią strategii rozwoju McDonald's "Accelerating the Arches".