Biedronka ujawnia, ile płaci podatków! Jest nr 1 w branży retail

900 mln zł podatku od sprzedaży detalicznej, i tak wysoki podatek CIT za 2021 r., że minister finansów Magdalena Rzeczkowska wręczyła sieci dyplom potwierdzający ten fakt.

723 806 590 zł - to kwota, jaką sieć Biedronka wpłaciła do budżetu polskiego państwa z tytułu podatku CIT za 2021 rok. Kwota jest tak duża, że 30 listopada minister finansów Magdalena Rzeczkowska wręczyła przedstawicielce sieci dyplom potwierdzający ten fakt.

Pod względem wielkości płatników wśród firm indywidualnych Biedronka zajęła czwarte miejsce po PKN Orlen, P4 i PGNiG, co oznacza, że sieć jest na pierwszym miejscu wśród firm z branży retail. Potwierdzenie odebrała Krystyna Ojrzyńska, dyrektor działu podatkowego Jeronimo Martins Polska (operator sieci).

- Systematycznie czytamy w prasie, że sieci nie płacą podatku w Polsce. Widać, że jednak płacimy. Poza tym płacimy też podatek od sprzedaży detalicznej. Za ten sam rok wyniósł on prawie 900 mln - powiedziała Krystyna Ojrzyńska, odbierając nagrodę.

Jak mówiła ostatnio w rozmowie z HandelExtra.pl Renata Juszkiewicz, prezes POHiD, obowiązujący od 2021 r. podatek od sprzedaży detalicznej stanowi poważne obciążenie dla handlu wielkopowierzchniowego, zwłaszcza teraz, w obliczu wyzwań, jakie przyniósł 2022 r. - Handel jest jedną z branż najbardziej dotkniętych presją fiskalną. Podlega obecnie kumulacji 20 podatków i danin oraz odpowiada za ok. 11% wpływów z podatków do budżetu państwa. Sieci handlowe znajdują się od lat w czołówce największych płatników CIT w Polsce. Za 2021 r. odprowadziły łącznie około 3 mld zł podatku CIT i dodatkowo zapłaciły ponad 2,6 mld zł z tytułu podatku handlowego - wymienia Renata Juszkiewicz [więcej na ten temat TUTAJ].

Ministerstwo Finansów podało, że w I półroczu 2022 r. wpływy CIT [podatek od dochodów osób prawnych - przyp. red.] wyniosły 44,4 mld zł i były o 14,4 mld zł wyższe niż analogicznym okresie 2021 r. (o 47,9%) i o 27,2 mld zł wyższe niż w tym samym okresie 2015 r. (o 158%).