Zerowy VAT na żywność przedłużony. I co dalej?

Kontynuujemy tarczę antyinflacyjną w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Mięso, ryby, nabiał, olej, mąka, mleko, warzywa i owoce, produkty dla niemowląt będą nadal objęte stawką 0% VAT na jedzenie.

Szef rządu przypomniał jednocześnie, że pod koniec minionego roku i na początku bieżącego, aby złagodzić inflację, dokonano redukcji stawek VAT i akcyzy na wiele grup produktów. Powołując się na wyliczenia ekonomistów, dodał, że działania te obniżyły maksymalny szczyt inflacji od 3 do 4 pkt proc.

- Czyli jeśli ona (inflacja) jest między 17 a 18 proc., byłaby 21-22 proc., zdaniem bardzo wielu ekonomistów - powiedział Morawiecki. I wskazał, że rząd wprowadził pakiet tarcz antyinflacyjnych, które miały złagodzić inflację, i te tarcze zadziałały.

- Inflacji nie da się zbić z dnia na dzień" - zaznaczył premier. - My widzimy już światełko w tunelu; widzimy, że zdaniem wielu analityków, ekspertów od środka drugiego kwartału przyszłego roku inflacja ma szansę być w mocnym trendzie spadającym - dodał.

Morawiecki podkreślał też, że parasolem chroniącym budżetu Polaków był przede wszystkim zerowy VAT na żywność. "I dziś chcę podkreślić, że kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku. Na razie na takim etapie zakładamy działanie tej tarczy" - oświadczył.

Jak dodał, to działanie to ogromny wysiłek budżetowy. - Ok. 8 mld, a licząc dynamicznie może nawet powyżej 8 mld zł; ten koszt będzie musiał ponieść budżet państwa polskiego, aby złagodzić ceny produktów dla Polaków - mówił Morawiecki.

Towary objęte stawką 0% VAT na żywność to: mięso, ryby, nabiał, olej, mąka, mleko, warzywa i owoce, produkty dla niemowląt - podała na Twitterze Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Źródło: PAP/MH