Sieć Bio Family już nie istnieje. Nawet w sieci [News HE]

Gdy decyzją sądu spółka Forteam zajęła ekologiczną sieć Bio Family, markety te zaczęły sukcesywnie znikać z rynku. Obecnie nie działa ani jeden sklep stacjonarny Bio Family, ani sprzedaż internetowa. Forteam stara się "ujawnić wszelkie działania mogące mieć znamiona ucieczki z majątkiem".

Marka Bio Family była siecią samoobsługowych placówek z ofertą wyselekcjonowanych produktów ekologicznych. Pierwszy supermarket pod tym szyldem ruszył w 2017 r. w Poznaniu. W czasach świetności stacjonarnych placówek było sześć, część z nich mieściła się w Warszawie. Rozwijała się też sprzedaż internetowa Bio Family.

Sieć zbudowały dzieci biznesmena Mariusza Świtalskiego, twórcy takich marek jak: Elektromis, Eurocash, Biedronka, Żabka czy Małpka Express, i to właśnie roszczenia wobec niego sprawiły, że spółka Forteam Investments Ltd. w 2021 r. zajęła rodzinne aktywa Świtalskich, w tym sieć Bio Family. W czerwcu 2021 r. pytaliśmy przedstawicieli Forteam, co to właściwie oznacza dla Bio Family i dostaliśmy informację, że nie wpływa to w żaden sposób na bieżącą działalność sklepów; udziały w nich nie mogą jednak w żaden sposób zostać obciążane, oraz nie można nimi obracać.

Od tego czasu sytuacja zmieniła się jednak diametralnie, ponieważ stacjonarne placówki Bio Family zaczęły systematycznie znikać rynku [o zamknięciu sklepu na warszawskiej Sadybie pisaliśmy TUTAJ - przyp. red.]. W lipcu 2022 r. z sześciu zostały już tylko dwie - obie w Poznaniu. Przedstawiciele Bio Family nie chcieli komentować swojej sytuacji, choć wówczas prowadzili jeszcze sprzedaż przez internet. Obecnie pod adresem biofamily24.pl widnieje napis: "Widzimy się wkrótce". Zniknął też facebookowy profil marki.

HandelExtra.pl zapytał kancelarię prawną reprezentującą spółkę Forteam Investements, co dalej w tej sytuacji? 

"Forteam czujnie monitoruje aktywa, działalność biznesową oraz czynności podejmowane przez Mariusza Świtalskiego, określone osoby i spółki z nim związane. Forteam stara się ujawnić wszelkie działania mogące mieć znamiona ucieczki z majątkiem, aby następnie zająć taki majątek w przypadkach określonych prawem. Aktualna wartość roszczenia Forteam przeciwko Mariuszowi Świtalskiemu wraz z odsetkami przekroczyła 100 mln euro" - czytamy w oświadczeniu Kochański & Partners przesłanym do HandelExtra.pl.

Działalność pod szyldem Bio Family prowadziła spółka Bio Market Polska i to w niej Forteam zajął wszystkie udziały. Zarządzała nią Natasza Świtalska, która teraz jest w zarządzie spółki Valley 2017, również zajmującej się sprzedażą detaliczną produktów spożywczych.

Ilona Mrozowska 4764 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.