Sokołów utworzył cały dział poświęcony produkcji wege

W zakładzie firmy w Kole został uruchomiony nowy dział, w którym odbywać się będzie wyłącznie produkcja asortymentu roślinnego Sokołowa z linii Z Gruntu Dobre.

Do tej pory roślinny asortyment produkowany był w kilku sokołowskich zakładach - w Kole, Sokołowie Podlaskim, Czyżewie i Jarosławiu. Teraz zdecydowana większość produkcji odbywać się będzie w jednym, nowo uruchomionym wydziale wege w zakładzie Sokołów w Kole.

- Ta inwestycja ma dla nas duże znaczenie i jest ważnym elementem realizacji strategii Grupy. Jestem przekonany, że dzięki takim działaniom będziemy mogli w jeszcze większym stopniu spełniać oczekiwania konsumentów - mówi Bogusław Miszczuk, prezes zarządu Sokołów.

Nowy dział zajmuje powierzchnię 1 600 mkw. i znajduje się w wydzielonej części zakładu, co gwarantuje całkowitą odrębność produkcji roślinnej i zwierzęcej.

- Jego potencjał produkcyjny to ok. 400 ton miesięcznie (20 ton dziennie). W kolskim zakładzie do tej pory powstawały roślinne burgery, wege mielone, kiełbaski i snacki. Teraz z zakładu w Czyżewie przeniesiona została tu również produkcja humusów, past, smalczyków i parówek. Kolejnym etapem będzie przeniesienie produkcji plastrów wegańskich, które teraz są wytwarzane w oddziale w Sokołowie Podlaskim - podkreśla Paweł Nowak, dyrektor zakładu Sokołów w Kole.

Sokołów poszerzył swoje portfolio o wyroby roślinne w 2017 r.

Rynek roślinnych zamienników mięsa i wędlin oraz nabiału, rozumiany jako zakupy tych produktów dokonywane przez gospodarstwa domowe, liczony w okresie lipiec 2021 r. - czerwiec 2022 r. wart jest, według GfK, 0,5 mld zł. Najwięcej, bo ponad ¾ tego rynku stanowią zamienniki nabiału.

Joanna Hamdan 14372 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.