Hipermarkety opodatkowane? Unia na "nie"

Działające w Polsce zagraniczne sklepy wielkopowierzchniowe - hipermarkety - nie są odpowiednio opodatkowane, choć powinny - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak ocenił, zmianom w tym zakresie sprzeciwia się UE.

Na pytanie, czy w Polsce firmy zagraniczne, hipermarkety, sklepy wielkopowierzchniowe są odpowiednio opodatkowane, prezes PiS odpowiedział, że nie.

– Nie są odpowiednio opodatkowane, a powinny być. Ale tu są oczywiście kłopoty z Unią Europejską. Podejmowaliśmy próby i nie wszystko przegraliśmy, ale w większości przegraliśmy – powiedział Kaczyński, wskazując na problem tzw. rajów podatkowych.

Prezes PiS przyznał, że premier prawie na każdym posiedzeniu Rady Europejskiej stawia tę kwestę, ale choć w takich sytuacjach zagraniczni partnerzy szefa rządu przyznają mu rację, w efekcie „nic się nie dzieje”.

W ocenie Kaczyńskiego „mamy dzisiaj do czynienia ze szczególną sytuacją w Europie, która polega na tym, że cały ten (…) patologiczny układ znalazł potężne przeniesienie na elity polityczne”.

– To, co mówię, jest bardzo poważne, ale tak trzeba to określić. Częścią tej patologii są także wpływy rosyjskie (...) – powiedział prezes PiS. Przypomniał, że przed drugą wojną światową Polska była krajem naprawdę biednym, gdzie dochód na głowę mieszkańca był aż o trzy czwarte niższy od również ubogiej Grecji. Po wojnie, w roku 1950 – wyliczał Kaczyński – pod względem siły nabywczej Polska była na poziomie 70% Francji i 60% Niemiec.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego dopiero niedawno doszliśmy z powrotem do tego poziomu i zbliżamy się do 70% Niemiec, licząc w sile nabywczej na mieszkańca. Jak dodał, w 1991 roku wskaźnik ten wynosił w Polsce – w odniesieniu do Niemiec – jedynie 27%. – To jest najlepszy wykładnik tego, jak działał komunizm w gospodarce – działał po prostu fatalnie – podsumował prezes PiS, zachęcając wyborców do wybrania „dobrej przyszłości”.