Soboń: od 1 stycznia zostawimy zerowy VAT na żywność

Poinformował o tym w poniedziałek wiceminister finansów Artur Soboń, odnosząc się do planowanych zmian w zakresie tarcz antyinflacyjnych. Dodał, że wkrótce zostanie zaproponowane rozwiązanie osłonowe dla odbiorców gazu.

Na zdjęciu: wiceminister finansów Artur Soboń

Wiceminister finansów był pytany w poniedziałek w Radiu Lublin o wysokie koszty energetyczne w Polsce. - Stąd też kap cenowy na ceny energii, nie tylko dla gospodarstw domowych (..) i odbiorców wrażliwych, ale także dla małych i średnich przedsiębiorstw – tak, aby podobnie jak w przypadku covidu, kiedy gospodarka de facto stanęła (…), utrzymać płynność w przedsiębiorstwach i zatrudnienie – i to się udało. W 2021 roku gospodarka odbiła – stwierdził Artur Soboń.

Dodał, że za chwilę rząd zaproponuje również rozwiązanie w zakresie cen gazu – będzie ono powodowało, że małe i średnie przedsiębiorstwa przetrzymają ten trudny okres. - Jak wyjdziemy z tego kryzysu, gospodarka z powrotem wróci na tory swojego rozwoju – wyraził nadzieję wiceminister finansów.

Odnosząc się do informacji, że szykowane w rządzie rozwiązania osłonowe dla odbiorców gazu mogą kosztować nawet 30 mld zł przekazał, że „to oznacza większy deficyt, ale też konieczność tego, aby oglądać złotówkę z każdej strony”. - Prowadzimy ostrożną politykę fiskalną i te instrumenty, które stosujemy są adekwatne do sytuacji – podkreślił Soboń. - Jeśli sytuacja powoduje, że jedne zastępujemy drugimi, czyli np. te kapy cenowe energii czy gazu wprowadziliśmy do systemu, wycofujemy się z innych równie kosztownych rozwiązań, jak np. tak szeroki zakres tarcz antyinflacyjnych, czyli zwolnień z VAT-u i akcyzy na produkty i usługi, które oczywiście powodują presję inflacyjną. Coś za coś. W przypadku tarcz, zostawimy od pierwszego stycznia zerowy VAT na żywność – poinformował wiceminister finansów.

Soboń był również pytany w Radiu Lublin o najbliższe prognozy dotyczące inflacji w Polsce. Wiceminister zwrócił uwagę, że zawsze na początku roku panuje dodatkowa presja na wzrost cen. Jak wyjaśnił, spadek inflacji w 2023 r. jest przewidywany przez niemal wszystkich, którzy prognozują wskaźniki makroekonomiczne.

- I nawet te najbardziej pesymistyczne prognozy, takie jak np. Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazują, że w końcówce roku już będzie ona już jednocyfrowa. Zakładamy, że w 2-3 kwartale ta inflacja będzie już wyraźnie mniejsza – dodał.

W ramach tarczy antyinflacyjnej, która została przedłużona do końca 2022 r., stawka 0 proc. VAT obejmuje podstawowe produkty spożywcze opodatkowane wcześniej 5% podatkiem. Stawka 0% VAT ma także zastosowanie do nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8%), a także do gazu ziemnego (zamiast 23%, a od 1 lutego 2022 r. 8%). Stawka 5% VAT z kolei stosuje się także do energii elektrycznej i cieplnej (zamiast 23%, a od 1 lutego 2022 r. 8%), a 8% VAT do paliw silnikowych (zamiast 23%).

Tarcza Antyinflacyjna obniża stawki akcyzy do poziomu minimum unijnego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG; zwalnia z tego podatku energię elektryczną wykorzystywaną przez gospodarstwa domowe; obniża akcyzę do poziomu minimum unijnego na lekki olej opałowy. Ponadto tarcza wyłącza sprzedaż paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.

PAP / kd

 

Katarzyna Pierzchała 5467 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.