Galeria Plaza idzie do rozbiórki

Rusza rozbiórka krakowskiej Galerii Plaza, której właścicielem jest spółka deweloperska Strabag Real Estate. Prace zakończą się w drugim kwartale 2023 r. W miejsce nieczynnego centrum handlowego powstanie kompleks kilku obiektów.

Prace zostały podzielone na dwa etapy i potrwają około sześciu miesięcy. W miejsce nieczynnego od ponad roku centrum handlowego deweloper wybuduje kompleks wielofunkcyjny – jego realizację zaplanowano na lata 2023-2025.

Strabag Real Estate przekazał już teren generalnemu wykonawcy – spółce budowlanej Strabag. W pierwszej fazie robót budynek dawnego centrum handlowego zostanie ogrodzony i w jego wnętrzu rozpoczną się tzw. rozbiórki miękkie. W tym czasie zostaną usunięte między innymi elementy przeznaczone do ponownego użycia lub przekształcenia. Kolejny etap, który potrwa około czterech miesięcy, obejmie rozbiórkę bryły budynku. Zakończenie całego procesu zaplanowane jest na drugi kwartał 2023 r.

- Galeria Plaza przez lata była charakterystycznym punktem na mapie Krakowa. Choć jej czas minął, planujemy zabezpieczyć fragmenty budynku, którym nadamy drugie życie. Znajdą one swoje zastosowanie w częściach wspólnych przyszłej zabudowy i małej architekturze - wyjaśnia Łukasz Ciesielski, dyrektor zarządzający spółki deweloperskiej Strabag Real Estate w Polsce.

Podkreśla, że celem firmy jest realizacja projektu – od rozbiórki po budowę nowej inwestycji – zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju oraz gospodarką o obiegu zamkniętym. - Przy okazji będziemy mogli zachować część kultowej dla krakowian historii tego miejsca – zaznacza.

Jak się dowiedzieliśmy, do działek o łącznej powierzchni 80 000 mkw., na których zlokalizowana jest Galeria Plaza, przynależy również staw Dąbski – bioróżnorodny użytek ekologiczny liczący ponad 20 000 mkw. Z uwagi na niego prace budowlane będą prowadzone we współpracy z ekspertami środowiskowymi. Strabag Real Estate planuje utrzymać charakter tego miejsca w nienaruszonym kształcie i jednocześnie pozostawić je dostępnym dla lokalnej społeczności.

Aktualnie deweloper jest na etapie projektowania inwestycji, która zastąpi centrum handlowe Plaza i analizuje różne warianty zabudowy. Zapowiedział już między innymi modernizację oraz przywrócenie do użytkowania kładki stanowiącej wygodny skrót dla mieszkańców miasta. To tym ważniejsze, że działka zlokalizowana jest u zbiegu dwóch głównych arterii komunikacyjnych Krakowa – al. Pokoju i ul. Stanisława Lema.

Galeria Plaza (w latach 2019–2021 pod nazwą Fashion Outlet Kraków) to obiekt handlowo-usługowy w dzielnicy Grzegórzki w Krakowie, przy ul. Pokoju 44. Został otwarty w 2002 r., zamknięto go po 19 latach w 2021 r.

Galeria handlowa została wybudowana przez przedsiębiorstwo Skanska w latach 2001–2002. Centrum posiadało 60 tys. mkw. powierzchni użytkowej, 120 lokali handlowo-usługowych oraz przy budynku znajdowało się 1500 miejsc parkingowych. Mieściły się w nim głównie sklepy z odzieżą, kino Cinema City, McDonald’s oraz hipermarket Carrefour.

W latach 2018–2019 Plazę w Krakowie przebudowano na centrum outletowe. W sierpniu 2021 r. obiekt opuścili ostatni najemcy i został on zamknięty. Na początku 2022 r. został on zakupiony przez nowego właściciela. W marcu br., przed rozpoczęciem rozbiórki budynku, w galerii zorganizowano punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy oraz noclegownię.

 

 

Katarzyna Pierzchała 5467 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.