Zmarł Dietrich Mateschitz, założyciel Red Bulla

Uważany za najbogatszego Austriaka był także właścicielem teamu Formuły 1 Red Bull Racing. Dietrich Mateschitz zmarł w sobotę po krótkiej chorobie w wieku 78 lat.

Dietrich Mateschitz urodził się 20 maja 1944 roku w Sankt Marein w Austrii. Po ukończeniu studiów z zakresu zarządzania biznesem na Uniwersytecie Wiedeńskim początkowo pracował mi.n. dla Jacobs Kaffee - podaje austriacka agencja APA.

W czasie podróży służbowej dowiedział się o azjatyckim napoju energetycznym "Krating Daeng", po angielsku "Red Bull". Zdecydował się zakupić jego licencję i w połowie lat 80. założył firmę produkującą legendarny napój.

Red Bull zastosował następnie wyjątkowo ofensywną strategię marketingową, która obejmowała sponsoring w sektorze sportowym - przypomina APA.

Początkowo skupiano się na sportach ekstremalnych, ale sukcesywnie punkt ciężkości przeniósł się na sporty masowe - klub piłki nożnej Red Bull Salzburg, drużyny hokejowe i uczestnictwo w Formule 1.

Jak zaznacza austriacka agencja, unikający rozgłosu miliarder był współzałożycielem fundacji, która zajmuje się badaniami nad leczeniem paraplegii.

Zgodnie z danymi magazynu "Forbes" Mateschitz zajmował w 2022 roku 51. miejsce wśród najbogatszych ludzi świata z majątkiem wycenianym na ponad 27 mld dolarów. (PAP)