MF: we wrześniu 2023 r. ruszy program powszechnego stosowania e-paragonów

W podanym przez Ministerstwo Finansów terminie uruchomione zostaną rozwiązania +HUB e-paragony+ umożliwiające powszechne stosowanie elektronicznych dowodów zakupu. Wiceminister finansów Mariusz Gojny dodał, że resort opublikuje rozwiązanie pozwalające przystąpić do projektu producentom kas.

- Ministerstwo Finansów udostępniło 31 grudnia 2021 r. aplikację e-paragony, która w aktualnym wydaniu pozwala na zachowanie skanów paragonów papierowych i obecnie MF pracuje nad funkcjonalnością pobierania paragonów elektronicznych. Będzie to możliwe po uruchomieniu rozwiązania +HUB e-paragony+, dającego możliwość powszechnego stosowania paragonów elektronicznych. Termin wdrożenia tego rozwiązania planowany jest na wrzesień 2023 r. - poinformował w Sejmie Mariusz Gojny.

I dodał, że w tym samym czasie ma się ukazać nowa wersja aplikacji e-paragony, która będzie obsługiwała zarówno paragony papierowe, jak i elektroniczne. Wskazał, że usługa zostanie poprzedzona kampanią medialną.

- Jednocześnie Ministerstwo Finansów opublikuje otwarte protokoły +kasa rejestrująca HUB+ oraz +HUB aplikacja mobilna+, które umożliwią, przystąpienie do projektu +HUB e-paragony+ wszystkim producentom kas oraz tworzenie konkurencyjnych aplikacji do odbiorów paragonów - zaznaczył wiceminister. Wyjaśnił również, że e-paragony to wspólny projekt Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Jak zapewnia, proponowane rozwiązania to wygoda i dla sprzedawcy, i dla klienta. E-paragon funkcjonuje w kasach wirtualnych oraz w kasach online. Dopuszczenie wydawania dowodów zakupu w wersji elektronicznej, tzw. e-paragonów, umożliwia klientowi wybór, czy chce otrzymywać papierowy paragon fiskalny, czy też woli otrzymywać paragony elektroniczne.

Wiceszef resortu finansów zwrócił uwagę, że sprzedawca nie musi drukować paragonu, oszczędza papier i czas, a klient nie ma obawy, że paragon ulegnie zniszczeniu albo zaginięciu. Rozwiązanie jest przyjazne dla środowiska. - E-paragon można wydać nabywcy za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony - powiedział Mariusz Gojny.

Źródło: PAP/MH