System kaucyjny: konsultacje zakończone, są kluczowe zmiany

W ministerstwie klimatu zakończyły się prace nad projektem ustawy wdrażającej system kaucyjny, o czym poinformował 5 października w Sejmie minister Jacek Ozdoba. Ujawnił przy tym, że resort wprowadził w projekcie kilka kluczowych zmian.

W środę 5 października posłowie z Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zapoznali się z informacjami Ministra Klimatu i Środowiska na temat stanu prac na projektem ustawy wdrażającej system kaucyjny w gospodarce odpadami. Minister Jacek Ozdoba poinformował, że projekt został skierowany teraz m.in. do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Celem jest uchwalenie nowych przepisów nie później niż do marca 2023 r.

Minister pytamy o możliwość zmian w projekcie dodał, że uważa ją za zamkniętą: - To już koniec konsultacji, było ich tak bardzo wiele, to bez wątpienia jeden z najbardziej dyskutowanych projektów – przekonywał parlamentarzystów.

Ujawnił ponadto, że w toku tychże konsultacji ministerstwo podjęło decyzję o wprowadzeniu kilku zmian. Najważniejszą jest zwiększenie do 200 mkw. powierzchni sklepów, które będą zobligowane do przyjmowania opakowań w ramach systemu kaucyjnego. Do tej pory była mowa o 100- metrowych placówkach.

Posłanka Joanna Mucha zauważyła, że wiele małych miejscowości, gdzie nie ma dużych sklepów, będzie wskutek tej zmiany wyłączonych z systemu. W odpowiedzi minister Ozdoba tłumaczył, że uwzględniono argumenty, w myśl których 100 metrów to zbyt mało na odbiór opakowań ze względów organizacyjnych. - Mniejsze sklepy będą mogły wejść do systemu dobrowolnie, system jest otwarty - przekonywał.

Dodał także, że zwiększona powierzchnia to kompromis między oczekiwaniami handlowców i zwolenników obowiązku odbioru opakowań także w małych sklepach.

Zdecydowano także, że system kaucyjny nie obejmie szklanych butelek jednorazowych, ponieważ objęte są one opłatą produktową, a włączenie ich do systemu byłoby - zdaniem ekspertów, z którymi konsultował się resort środowiska - zbyt dużym obciążeniem dla uczestników systemu, przede wszystkim sklepów.

Decyzja ta oznacza, że system obejmie butelki plastikowe o pojemności do 3 l, butelki wielorazowe szklane do 1,5 l oraz puszki aluminiowe do 1 l. Nie obejmie puszek stalowych ani kartonowych opakowań do napojów, choć ministerstwo nie wyklucza możliwości rozszerzenia obowiązku skupu tych opakowań w przyszłości. Nie będą musiały też być kaucjonowane butelki plastikowe o pojemności 5 l, ponieważ nie zostały one uwzględnione w dyrektywie unijnej, do której ministerstwo chce dostosować polskie prawo w tym zakresie.

Wciąż nie znamy wysokości kaucji jaką po zwrocie opakowania (bez paragonu) klient otrzyma w sklepie. - Po przyjęciu ustawy i na etapie jej wdrażania wysokość kaucji zostanie ustalona w drodze rozporządzenia na podstawie aktualnej sytuacji gospodarczej. Braliśmy pod uwagę różne kwoty, ale to są przymiarki, które mogą się zmienić - tłumaczył parlamentarzystom Jacek Ozdoba.

Poinformował ponadto, że po okresie przejściowym system powinien wyjść w życie od początku 2025 roku.

Katarzyna Pierzchała 5467 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.