Roślinny Qurczak wkracza na półki Biedronki

Firma wprowadza do sieci Biedronka wegańską szarpaną "wieprzowinę" wytwarzaną na bazie białka pszenicy i fasoli, oraz znany już konsumentom roślinny zamiennik kurczaka.

Rosnąca popularność żywności pochodzenia roślinnego, a zwłaszcza roślinnych zamienników mięsa, jest obecnie jednym z wiodących trendów konsumenckich. Co bardzo istotne, w popularyzację produktów wegańskich wśród konsumentów włączają się duże sieci handlowe, zwłaszcza dyskonty. To właśnie w nich, wg danych GfK Polonia, po roślinne zamienniki mięsa udaje się 63% gospodarstw domowych. Dyskonty odpowiadają w sumie za 60% wartości zakupów całej kategorii bazującej na produkcji roślinnej.

Producent wegańskiego zamiennika mięsa pod koniec września wprowadził szarpaną wieprzowinę Apollo Roślinny Qurczak Pulled PorQ w sosie BBQ ze Śliwką do 800 Biedronek w największych miastach w całej Polsce.

Na półki trafił także znany już konsumentom Qurczak Złocisty. Ten ostatni to powrót do smaków kurczaka znanych nam z domowej kuchni. Z kolei Apollo Roślinny Pulled PorQ w sosie BBQ ze Śliwką jest nowością na rynku. Wszystkie produkty Apollo Roślinny Qurczak należy upiec lub usmażyć. Następnie połączyć z pozostałymi składniki - zupełnie tak, jak przyrządza się tradycyjne mięso.

Przypomnijmy, firmę Roślinny Qurczak stworzyła Iga Czubak trzy lata temu, spółka miała swój debiut w 2019 roku. Razem z Konradem Boguszem i Joanną Kuźniacką właścicielka tworzy trzon zarządzający całą marką i jej procesami produkcji. Qurczak to roślinna alternatywa mięsa drobiowego. Dzięki połączeniu białka pszenicy z fasolą Qurczak ma pełen aminogram. Oznacza to, że zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, których potrzebuje organizm człowieka. Firma wegańska poszła o krok dalej i produkuje roślinną wieprzowinę.

Więcej na temat firmy przeczytasz w Qurczak chce zdobyć roślinne półki. Nie tylko w Polsce [WYWIAD].