Carrefour ma apetyt na więcej, buduje nowe centrum dystrybucyjne

Obiekt o powierzchni 48 tys. mkw. znajduje się w Psarach (woj. śląskie). Znalazło się w nim sporo innowacji.

ID Logistics, operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, przedłuża kontrakt z siecią handlową Carrefour i otwiera nowe centrum dystrybucyjne.

Z magazynu zaopatrywane będą należące do Carrefoura supermarkety, hipermarkety, sklepy typu convenience oraz stacje benzynowe w południowej części kraju.

Nowe centrum dystrybucji Carrefour w Psarach zostanie w pełni uruchomione operacyjnie 30 października br. i zastąpi działający od 2008 r. magazyn w Będzinie, również zarządzany przez ID Logistics.

Asortyment składowanych w obiekcie w Psarach towarów obejmie artykuły spożywcze (suche, świeże, w temperaturze kontrolowanej), chemię gospodarczą, kosmetyki, środki higieniczne i gospodarstwa domowego. Natomiast na początku 2023 r. zostanie rozszerzony o tekstylia. Aby zapewnić ich sprawną obsługę podzielony został na 5 stref, w tym 3 w temperaturze kontrolowanej (13 tys. mkw.).

Do zadań liczącego ok. 360 pracowników zespołu ID Logistics będzie należało zarządzanie procesami magazynowymi, w tym składowanie towarów, kompletowanie zamówień w obiegu tranzytowym, pickingowym i cross-dockingowym, logistyka opakowań oraz logistyka zwrotów.

W nowej lokalizacji zadbano o także podniesienie standardów pracy. Powierzchnia socjalno-biurowa wynosi ok. 1760 mkw., a dla pracowników przygotowano pomieszczenia socjalne z pełnym wyposażeniem oraz specjalną strefę relaksu, znajdującą się na zewnątrz magazynu.

W magazynie wykorzystywane będą nowoczesne rozwiązania wspierające wydajność i efektywność obsługi magazynowej. Należy do nich, opracowany przez zespół ID Logistics, system monitoringu procesów magazynowych. Obejmuje on rejestrację wideo on-line przygotowania zamówień za pomocą kamer wysokiej rozdzielczości, zainstalowanych na wózkach widłowych. Z kolei w procesie multikompletacji (pracownik magazynu przygotowuje towar do różnych punktów dostaw w czasie jednego przejazdu) ID Logistics wykorzysta system optycznej wizualizacji put-to-light. Prace magazynowe ma wspierać flota ok. 100 nowych, różnego typu i przeznaczenia wózków widłowych. Docelowo flota ta składać się będzie z wózków widłowych w technologii Li-Ion (akumulatory litowo-jonowe). Do potrzeb obsługi magazynowej dostosowany też został system chłodzenia.

W centrum dystrybucji w Psarach wdrożono również liczne rozwiązania prośrodowiskowe. Budynek otrzymał certyfikację BREEAM, co oznacza, że spełnia wysokie wymagania pod względem ekologii, a także optymalizacji kosztów oraz komfortu i ergonomii pracy. W obiekcie zastosowano także nowoczesne systemy izolacji i segregacji odpadów, instalacje fotowoltaiczne a także energooszczędne oświetlenie LED. Uruchomiono też stacje ładowania elektrycznych samochodów i rowerów. Zadbano również o tereny zielone, ich powierzchnia wynosi ponad 37,5 tys. mkw. Dodatkowo, w części budynku, został zainstalowany zielony dach, co znacznie zwiększa powierzchnię biologicznie czynną terenu, na którym się znajduje.

Ciekawym rozwiązaniem, które będzie zastosowane po raz pierwszy w Polsce, jest Eco Cut Avery Dennison do druku etykiet magazynowych. Wykorzystanie w drukarkach innowacyjnej technologii umożliwia odcinanie etykiet dokładnie dopasowanych rozmiarem do zadrukowanego pola, bez pustych przestrzeni. W porównaniu do „standardowych” rozwiązań tego typu, Eco Cut daje możliwość wydruku o 50% więcej etykiet z jednej rolki, obniża o 25% wagę wykorzystanych materiałów, dużo niższe jest też zużycie podkładu etykietowego. Wykorzystanie Eco Cut ma przynieść konkretne oszczędności. Będzie to przede wszystkim zmniejszenie zużycia papieru aż o 40%, a także energii elektrycznej, odpadów i emisji CO2.

W Polsce ID Logistics współpracuje z siecią handlową Carrefour od 2008 r. Obecnie zarządza 3 centrami dystrybucji: w Bydgoszczy (37 tys. mkw., dostawy w północno-zachodniej Polsce), Podkonicach Dużych k/Rawy Mazowieckiej (61 tys. mkw., dostawy w części centralnej i północno-wschodniej) oraz Psarach.

Joanna Hamdan 14372 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.