"S": łamanie zakazu handlu powinno być przestępstwem

Przedsiębiorcom "opłaca się" łamać prawo tak długo, jak ich działalność oceniana jest jedynie przez pryzmat wykroczenia - Piotr Duda, szef "Solidarności", napisał do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry list o zakazie handlu w niedziele.

Na zdjęciu: Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność

Związkowcy, którzy wywalczyli zakaz handlu w niedziele chcą teraz, aby jego złamanie było traktowane nie jako wykroczenie, lecz a jako przestępstwo. W piśmie, do którego dotarł money.pl, Piotr Duda zwrócił się do ministra Ziobry o przeprowadzenie czynności sprawdzających lub o wszczęcie postępowań karnych względem osób, które „w uporczywy oraz złośliwy sposób powierzają pracownikom czynności związane z handlem w niedziele i święta”.

- W świetle pozyskanych przez nas informacji, szereg firm i korporacji, w tym między innymi Intermarche oraz Carrefour Express, otwierają swoje placówki handlowe w niedziele i święta, twierdząc, że korzystają z wyłączenia od zakazu handlu – napisał działacz związkowcy.

Ma tu na myśli sklepy, które zdecydowały się na uruchomienie wypożyczalni sprzętu sportowego, książek lub planują działać jako placówka medyczna.

Związkowiec wskazuje, że placówki te nie spełniają warunków ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i zawartych w niej wyjątkach. Co więcej, jego zdaniem naruszenie przepisów przez niektóre sklepy można określić jako uporczywe. Dlatego też szef "Solidarności" chce zmiany przepisów, które bardziej dotkliwie karałyby placówki handlowe omijające ograniczenie handlu w niedziele.

Eksperci, na których się powołuje, wskazują, że obecnie, gdy przedsiębiorca łamie ten zakaz, to według prawa popełnia wykroczenie. - Wymierzana wówczas kara grzywny jest na tyle niska, że uzyskany przez przedsiębiorców dochód z działalności handlowej w niedziele z nadwyżką ją rekompensuje. Kolokwialnie rzecz ujmując, przedsiębiorcom "opłaca się" łamać prawo – napisał Piotr Duda w piśmie do Zbigniewa Ziobry.

Związkowcy chcą doprowadzić do zmiany prawa, tak aby przedsiębiorcy za omijanie zakazu handlu w niedziele ponosili odpowiedzialność karną jak za przestępstwo. Podmiotem uprawnionym do prowadzenia postępowania w takim przypadku jest wyłącznie prokurator, stąd list „S” do ministra.

 

Katarzyna Pierzchała 5467 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.