Biedronka otworzyła swoje największe centrum dystrybucyjne

Magazyn sieci znajdujący się koło Olsztyna, w Stawigudzie, docelowo może obsługiwać 250 sklepów w północno-wschodniej części kraju. Magazyn realizuje już pierwsze dostawy do wybranycpunktów handlowych.

Centrum dystrybucyjne, otwarte 27 września br., umiejscowione w pobliżu ważnych węzłów dróg ekspresowych S51 i S7, to dobry punkt dla prowadzenia operacji logistycznych w północno-wschodniej części kraju. Finalna powierzchnia budynków wynosi ponad 35 tys. metrów kwadratowych, a sam magazyn wyposażony jest w najnowocześniejsze technologie zarządzania zapasami, inteligentne systemy oświetlenia czy ekologiczne rozwiązania zmniejszające wpływ na środowisko.

Biedronka ma tym samym już 17 centrów dystrybucji (o łącznej powierzchni magazynowej prawie 450 tys. mkw.) i dysponuje 3300 sklepami w całej Polsce. Budowa centrum dystrybucyjnego w Stawigudzie rozpoczęła się w lipcu 2021 r. i zakończyła się niewiele ponad rok później – we wrześniu 2022 r. Głównym wykonawcą prac była firma FUSTE.

– Z perspektywy sieci nastawionej na dynamiczny rozwój warunki logistyczne są kluczowe i mają wpływ na optymalizację wielu procesów, których beneficjentami są wszyscy – począwszy od klientów, przez naszych pracowników, aż po środowisko. Otwarcie centrum dystrybucyjnego w tej części Polski pozwoli nam na redukcję średniego dystansu pokonywanego w trakcie dostaw do obsługiwanych sklepów o ponad 30% – mówi Wojciech Józefowski, dyrektor logistyki sieci Biedronka.

Na wyposażeniu centrum dystrybucyjnego znalazło się blisko 200 wózków widłowych z bezobsługowymi bateriami litowo-jonowymi, 175 pojazdów ciężarowych, a także 1000 kontenerów chłodniczych.  Dzięki zastosowaniu najnowszego systemu zarządzania magazynem SAP EWM centrum będzie mogło obsłużyć nawet 250 sklepów i wysyłać codziennie ponad 6000 palet. We wrześniu podpisana została umowa na montaż ponad 1700 paneli fotowoltaicznych na dachu magazynu, o wydajności 600 kWp1.

– Nasze centrum dystrybucyjne w Stawigudzie to oprócz imponujących liczb przede wszystkim ludzie. Jestem przekonany, że stworzony przez nas zespół dzielnie stawi czoła codziennym wyzwaniom – mówi Przemysław Bryk, dyrektor centrum dystrybucyjnego w Stawigudzie. Zatrudnienie znajdzie tutaj około 600 osób.

Na liczącej prawie 14 ha działce, oprócz budynków centrum dystrybucyjnego umiejscowione zostały również łąki kwietne oraz insektownik, stanowiący schronienie dla takich zapylaczy jak np. pszczoła murarka.