Handel coraz śmielej wkracza w produkcję

Korzyści płynące z posiadania własnych zakładów produkcyjnych dostrzegł między innymi właściciel sieci Lidl i Kaufland Grupa Schwarz, a także Biedronka i Dino.

Grupa Schwarz rozszerza produkcję orzechów i bakalii. Zakład produkcyjny firma buduje obok swojej palarni kawy w Rheine w Niemczech. Ma on zaopatrywać oddziały handlowe Grupy w ok. 45 000 ton prażonych orzechów i bakalii rocznie.

To już druga fabryka tych produktów operatora Lidla i Kauflandu. Od 2010 r. Grupa produkuje orzechy i bakalie w Übach-Palenberg w regionie Heinsberg w Nadrenii Północnej-Westfalii - donosi "Lebensmittel Zeitung".

Od momentu jej uruchomienia liczba pracowników i wielkość produkcji wzrosły dziesięciokrotnie. Obecnie Grupa Schwarz produkuje w niej ok. 60 000 ton orzechów oraz bakalii i zatrudnia prawie 400 pracowników. Dzięki temu lokalizacja w Übach-Palenberg jest "w pełni wykorzystana" - informuje LZ.

Zakład w Rheine ma rozpocząć działalność wiosną 2024 r. Produkowane będą w nim głównie prażone pistacje. Ponadto na miejscu pakowane będą orzechy i bakalie, w tym orzechy włoskie, laskowe i pestki dyni.

Niehandlowa odnoga Grupy Schwarz jest jednym z najważniejszych niemieckich producentów żywności. Oprócz wspominanej już produkcji orzechów, bakalii oraz kawy firma wytwarza również m.in. wodę mineralną, napoje bezalkoholowe, pieczywo i lody.

W skład Grupy wchodzą również trzy zakłady tworzyw sztucznych i recyklingu. Produkowane są tam butelki PET dla działu napojów.

Ponadto firma nabyła niedawno od fińskiej grupy Stora Enso fabrykę papieru w Maxau (pisaliśmy o tym na handelextra.pl TUTAJ).

Jednak to niejedyny pozahandlowy kierunek działalności Grupy Schwarz. Należąca do firmy sieć dyskontów Lidl rozwija własną flotę pod szyldem Tailwind Shipping Lines i zaopatruje europejski handel w produkty, a także zabezpieczenia łańcuchy dostaw i dostępność towarów we własnych oddziałach (szczegóły TUTAJ).

Korzyści płynące z własnej produkcji dostrzegła należąca do Jeronimo Martins sieć Biedronka. W 2016 r. uruchomiła fabrykę zup gotowych do spożycia. Zakład produkcyjny zlokalizowany jest w Parzniewie k. Warszawy. Wcześniej, w 2014 r., Biedronka uruchomiła tam centrum regionu i centrum dystrybucyjne.

Podobną drogę co Grupa Schwarz i Biedronka obrała Grupa Kapitałowa Dino. Założona w 1992 r. spółka Agro-Rydzyna specjalizuje się w produkcji świeżego mięsa, wędlin oraz przetworów mięsnych w pełni należy właśnie do Dino. Działalność położonego w południowo-zachodniej Wielkopolsce zakładu obejmuje część zajmującą się rozbiorem półtusz, produkcję wszelakiego rodzaju wyrobów wędliniarskich oraz dystrybucją towaru, który w całości sprzedawany jest w sieci marketów Dino.

Joanna Hamdan 14168 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.