Związkowcy chcą 4 tys. zł dodatku, Biedronka daje 1500 zł

Związki zawodowe Biedronki domagają się jednorazowego dodatku inflacyjnego dla pracowników sieci w wysokości 4 tys. zł. Detalista: damy 1500 zł brutto w ramach "nagrody specjalnej".

Wspólna reprezentacja związkowa pracowników Jeronimo Martins Polska zawnioskowała do pracodawcy o jednorazowe świadczenia inflacyjne w wysokości 4 tys. zł netto. Na wypłatę dają bardzo krótki termin - miałaby ona nastąpić najpóźniej do 1 października br. W ich ocenie dodatek powinien objąć te osoby, których wynagrodzenie zasadnicze miesięczne nie przekracza 12 tys. zł brutto i nie są w okresie wypowiedzenia umowy. Świadczenie powinno być wypłacone proporcjonalnie do etatu i okresu podjęcia pracy w bieżącym roku kalendarzowym.

- Podwyżki płac od 1 stycznia 2022 r. ze średnim wzrostem stawki o 7% obiektywnie oceniając nie są wystarczająca „rekompensatą” na pokrycie kosztów utrzymania gospodarstwa domowego – czytamy w piśmie związkowców. Mówią wprost, że te oczekiwane przez nich 4 tys. zł to "dodatek inflacyjny".

Dokładnie w czasie, gdy związkowcy ogłosili swoje postulaty sieć poinformowała media, że ponad 55 tys. pracowników Biedronki jeszcze do końca września otrzyma "dodatkową nagrodę specjalną" w wysokości 1500 zł brutto. Jak tłumaczy detalista, jest to wsparcie za "zaangażowanie w osiągnięcie zakładanego wyniku za pierwsze osiem miesięcy 2022 r.", ale i odpowiedź na "presję inflacyjną w Polsce".

Nagrodę otrzymają wszyscy pracownicy sieci - sklepów, centrów dystrybucyjnych oraz biur - zatrudnieni w Biedronce nie później niż 7 stycznia 2022 r. i pozostający pracownikami w dniu 30 września br. Będzie ona przysługiwać aktywnym zatrudnionym, którzy nie odnotowali w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. absencji dłuższej niż 90 dni, poza ścisłym kierownictwem Jeronimo Martins Polska (dodatkowo zastosowano kryterium dochodowe). JMP przeznaczy na wypłatę nagród ogółem około 110 mln zł.

To druga nagroda specjalna dla pracowników sieci Biedronka w tym roku. Kwietniową nagrodą w wysokości 2800 zł brutto zostali objęci pracownicy w sklepach, centrach dystrybucyjnych i biurach, pracujący na stanowiskach niemenedżerskich.