Pracownicy Biedronki idą na całość, chcą 4 tys. zł dodatku inflacyjnego

Wspólna reprezentacja związkowa pracowników Jeronimo Martins Polska zawnioskowała do pracodawcy o jednorazowe świadczenia inflacyjne w wysokości 4 tys. zł netto. Na wypłatę dają bardzo krótki termin - miałaby ona nastąpić najpóźniej do 1 października br.

KZ nr 922 NSZZ „Solidarność” w JMP SA, KZ NSZZ „Solidarność” ‘80 w JMP SA oraz KM WZZ „Sierpień 80” w Bydgoszczy wysłały 14 września wspólne pismo do swojego pracodawcy, do którego dotarł HandelExtra.pl. Wnioskują w nim o jednorazowe świadczenie inflacyjne dla pracowników JMP w wysokości 4 tys zł netto.

Związkowcy postulują, aby wypłata świadczenia nastąpiła nie później niż do dnia 1 października br. W ich ocenie dodatek powinien objąć te osoby, których wynagrodzenie zasadnicze miesięczne nie przekracza 12 tys. zł brutto i nie są w okresie wypowiedzenia umowy. Świadczenie powinno być wypłacone proporcjonalnie do etatu i okresu podjęcia pracy w bieżącym roku kalendarzowym.

- Podwyżki płac od 1 stycznia 2022 r. ze średnim wzrostem stawki o 7% obiektywnie oceniając nie są wystarczająca „rekompensatą” na pokrycie kosztów utrzymania gospodarstwa domowego – czytamy w piśmie związkowców.

Argumentują oni, że wzrost cen paliwa wiąże się ze wzrostem kosztów dojazdu do pracy lub oddelegowania pracownika do innej Biedronki, co skutkuje ponoszeniem wyższych kosztów. - Kolejnymi punktami, na które chcemy zwrócić uwagę, to wzrost cen żywności (o czym władze spółki doskonale wiedzą prowadząc działalność handlową), energii, wody, ścieków, ogrzewania, koszty kredytów, etc. - wymieniają związkowcy. - Dotyka to niestety wszystkich pracowników, a szczególnie tych z mniejszymi dochodami – tłumaczą.

I dodają, że raportowane wyniki finansowe JMP za pierwsze półrocze rok do roku wynoszą 19,1% i są wyśmienite, co uzasadnia wypłatę wnioskowanego świadczenia dla pracowników.

- W naszym przeświadczeniu podjęcie przez pracodawcę decyzji o wypłacenie świadczenia inflacyjnego może zasadniczo powstrzymać odejścia pracowników z pracy w Jeronimo Martins Polska i wzmocnić wizerunek firmy na tle konkurencji – uważają przewodniczący trzech związków zawodowych, które zwróciły się do właściciela Biedronki o wypłatę dodatku inflacyjnego.

Jak ustaliliśmy na środę 21 września (dziś) zaplanowano spotkanie z pracodawcą w tej sprawie. Czekamy na informacje o jego rezultatach.

Przypomnijmy, że sprzedawca-kasjer, rozpoczynający pracę w sieci, zarabia od stycznia 2022 r. nie mniej niż 3460 zł (do 3800 zł), a jeśli ma staż powyżej trzech lat - od 3600 zł do 4050 zł. Początkujący kierownik sklepu dostaje nie mniej niż 5100 zł. Magazynier z najmniejszym stażem może liczyć na 3800 - 4100 zł, a inspektor ds. administracyjno-magazynowych na od 4650 do 4950 zł.

Katarzyna Pierzchała 5366 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.