Robot Nike'a naprawia używane sneakersy

Nike stawia już nie tylko na tworzenie nowych produktów, ale i wydłużenie żywotności tych będących już w obiegu. W tym celu stworzono BILL-a, robota, który czyści i naprawia używane buty. Na razie rozwiązanie testowane jest w Londynie.

BILL, to tak naprawdę zrobotyzowany system Bot Initiated Longevity, który naprawia obuwie w salonie Nike Town London. Konsumenci mogą tu zostawić używane obuwie i wrócić po nie, gdy robot skończy pracę nad ich "renowacją". Zajmuje mu to ok. 45 minut. Usługa jest bezpłatna.

BILL odnawia modele Air Force 1, Air Jordan 1, Space Hippie 01 i Nike Dunks. Najpierw ocenia stan butów i "decyduje", czy nadają się do naprawy. Następnie czyści sneakersy ekologicznymi środkami piorącymi. Klienci mogą sami przynieść materiały z recyklingu do załatania buta.

Faza testowa przedsięwzięcia ma potrwać do do końca września - podaje portal NowyMarketing.pl. Potem koncern odzieżowy podejmie decyzję, czy robot na dobre zagości w sklepach stacjonarnych marki.

Wspomniany program Bot Initiated Longevity - BILL - dołączył do innych działań firmy prowadzonych na rzecz zmniejszenia negatywnego wpływu produkcji butów i odzieży na środowisko, takich jak: Nike Refurbished oraz Nike Recycling & Donation.

Jak nowe, ale tańsze

Przypomnijmy, że w ramach Nike Refurbished Nike prowadzi już od jakiegoś czasu ręczną renowację "niedoskonałego" obuwia. Buty, które nie mogą być sprzedawane jako nowe, są zamieniane w odnowiony produkt. Dotyczy to zwracanych lub wymienianych par, które nie spełniały oczekiwań klientów, oraz butów z niewielkimi defektami pochodzącymi prosto z fabryki.

Obsługa takich punktów handlowo-naprawczych kwalifikuje buty, które nie mogą zostać sprzedane. Następnie specjaliści Nike'a wyceniają modele poddane "renowacji". Po dokładnym umyciu są sprzedawane w wybranych sklepach w obniżonej cenie: w Niemczech (w Berlinie i Kerpen), w Holandii (w Utrechcie i Amsterdamie) oraz we Francji (w Roubaix i Herblay).