Zwykły chleb podrożał najbardziej [ANALIZA]

Badanie ekspertów z aplikacji zakupowej pokazuje, o ile podrożało pieczywo na przestrzeni ostatnich trzech lat. Najbardziej ucierpieli wielbiciele zwykłego i żytniego pieczywa. Pytanie, czy to nadal powszedni chleb, czy już towar luksusowy.

Miłośnicy pszenno-żytniego chleba z chrupiącą skórką muszą liczyć się z niemałym wzrostem kosztów za swój ulubiony przysmak. To właśnie zwykły chleb podrożał najbardziej spośród wszystkich rodzajów pieczywa ujętych w badaniu*. W sierpniu 2020 r. kilogram takiego chleba kosztował średnio 5,71 zł, w tym roku cena sięga już 9,59 zł. To stanowi 3,88 zł różnicy.

Nie mniejszy szok cenowy przeżyją konsumenci kupujący chleb żytni. W ostatnich trzech latach ten typ pieczywa podrożał o 3,85 zł. Chleb razowy również znalazł się w ścisłej czołówce największych podwyżek - w porównaniu do 2020 r. w tym roku przyszło nam zapłacić o 3,21 zł więcej za 1 kg tego produktu.

Tuż poza niechlubnym podium znalazł się chleb orkiszowy, którego podwyżka w tym roku w porównaniu do 2020 r. wyniosła średnio o 2,31 zł. Lekko nie mają też konsumenci pieczywa tostowego. Za kilogram tego typu chleba w tym roku zapłacimy więcej o 1,88 zł. Natomiast o ok. o 1,68 zł podrożał kilogram chleba wiejskiego.

W analizie ekspertów znalazła się również bagietka oraz kajzerka. W porównaniu z chlebem bułki te podrożały znacznie mniej: odpowiednio o 41 i 8 groszy.

W ciągu ostatnich trzech lat ceny ujętych w analizie rodzajów pieczywa wzrosły średnio o 44%. Według najnowszego Koszyka Cen HandluExtra.pl w sierpniu 2022 r. w sklepach do 300 mkw. ceny chleba wzrosły o 36,7%.

*Aplikacja zakupowa PanParagon wytypowała konkretne rodzaje pieczywa i sprawdziła ich średnie ceny w sierpniu 2020, 2021, 2022. W badaniu ujęto kilkaset tysięcy paragonów.

Transformacja cenowa pieczywa