Lidl: testujemy system kaucyjny od strony operacyjnej

Czas trwania testu jest uzależniony od jego wyników, z kolei na decyzję dotyczącą wprowadzenia automatów we wszystkich naszych sklepach wpłyną wymagania ustawowe, na które nadal czekamy - informuje HandelExtra.pl centrala sieci Lidl Polska.

Obecnie butelki zbierane są w sześciu sklepach Lidla. Ich aktualną listę opublikowaliśmy na początku września TUTAJ. W placówkach, w których testowane są recyklomaty, można zwrócić butelki PET po napojach od dowolnego producenta. Za każdą przyniesioną butelkę klient otrzymuje rabat w wysokości 5 groszy, który można zrealizować podczas kolejnych zakupów w tym samym sklepie Lidl Polska. Co ważne, Lidl nie nalicza kaucji przy zakupie napojów.

- Przede wszystkim zależy nam na sprawdzeniu obsługi maszyn, zapotrzebowania na miejsce w sklepie, logistyki odbioru odpadów, rozwiązań IT, a także czasu i zakresu przebudowy sklepów czy serwisu recyklomatów – informuje HandelExtra.pl Aleksandra Robaszkiewicz, head of corporate communications and CSR, Lidl Polska.

Podkreśla, że automaty pozwolą także spełnić cele, które sieć określiła w swojej strategii CSR z obszaru ochrony klimatu.

- Czas trwania testu jest uzależniony od jego wyników, z kolei na decyzję dotyczącą wprowadzenia automatów we wszystkich sklepach wpłyną wymagania ustawowe, na które nadal czekamy - wyjaśnia.

Podczas testów zbierane są wyłącznie butelki PET, i to tylko po napojach (wyłączając napoje pochodzenia zwierzęcego). - To tworzywo wpisuje się w nasze wieloletnie zobowiązania, jak również wymagania unijne. Decyzję o ewentualnym rozszerzeniu testu o inne frakcje uzależniamy od wielu czynników m.in. kierunku rozwoju projektu ustawy kaucyjnej czy możliwości technicznych po stronie naszej infrastruktury – informuje Aleksandra Robaszkiewicz.

Warto przypomnieć, że projektowany system kaucyjny, który ma być wdrażany od 2023 r., zgodnie założeniami obejmie butelki plastikowe o pojemności do 3 litrów, puszki aluminiowe do 1 litra oraz butelki szklane do 1,5 litra. Do odbierania pustych opakowań i zwrotu kaucji będzie zobowiązany każdy sklep o powierzchni handlowej powyżej 100 mkw. System ma być powszechny i objąć cały kraj, a na wdrożenie nowych przepisów sklepy i sieci handlowe będą mieć czas do 2025 r. Pozostałe, mniejsze, placówki handlowe będą mogły odbierać te opakowania oraz zwracać kaucję na zasadzie dobrowolności. Wszystkie sklepy będą jednak zobowiązane do pobierania kaucji.

 

Katarzyna Pierzchała 5366 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.