Lewiatan: podwyżka płacy minimalnej może zwiększyć bezrobocie

Taka decyzja w warunkach galopującej inflacji i kryzysu energetycznego uderzy w przedsiębiorców i zatrudnienie - ocenia Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan decyzję rady ministrów o tym, że od 1 stycznia ma ona wynosić 3490 zł, a od 1 lipca wzrośnie do 3600 zł.

Przypomnijmy, że zgodnie z postanowieniem rządu od 1 stycznia 2023 r. płaca minimalna w Polsce będzie wynosić 3490 zł brutto (minimalna stawka godzinowa 22,80 zł), a w lipcu już 3600 zł (minimalna stawka godzinowa 23,50 zł), co docelowo oznacza wzrost o 19,6%.

Jak zaznaczył doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i przewodniczący Zespołu ds. Budżetu i Wynagrodzeń w Radzie Dialogu Społecznego Jacek Męcina, to znacznie więcej niż w konsultowanym jeszcze w tym miesiącu projekcie rozporządzenia Rady Ministrów. Proponowano nim bowiem, że od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie ma wynosić 3383 zł, minimalna stawka godzinowa 22,10 zł, natomiast od 1 lipca 2023 r. będzie to odpowiednio 3450 zł i 22,50 zł.

– Ta propozycja była bliska ustawowemu minimum, jednak pracodawcy już wtedy zwracali uwagę, że część przedsiębiorców może mieć problem z rosnącymi kosztami pracy, także w kontekście wysokich cen energii – zaznaczył. Jak ocenił, decyzje rządu są dużym zaskoczeniem i złym sygnałem dla gospodarki.

Ekspert dodał, że strona pracodawców, w obliczu rzeczywistego zagrożenia rosnącą spiralą cenowo-płacową i niekontrolowaną inflacją, oczekuje od rządu pilnego przedstawienia nadzwyczajnych działań antyinflacyjnych. – Galopująca inflacja i niekontrolowane wzrosty cen energii są już realnym problemem w prowadzeniu działalności gospodarczej – ocenił ekspert.

Jego zdaniem rząd powinien przedstawić konkretne działania na rzecz walki z inflacją i ograniczeniem kosztów działalności firm, zwłaszcza w kontekście łagodzenia rosnących cen energii. – W miejsce realnych działań łagodzących następstwa inflacji i kryzysu energetycznego przedsiębiorcy otrzymują kolejną złą informację, której skutkiem z pewnością będzie wzrost bezrobocia – stwierdził Męcina.

Źródło: PAP/MH