Lidl wprowadza automaty do butelek!

Pierwsza maszyna już stanęła w poznańskim Lidlu przy ul. Kościelnej. Zainteresowanie nią jest ogromne, mimo dość niskiej wyceny za zwracane opakowanie.

"Bardzo się cieszę, że to znane z wielu krajów, dla mnie przede wszystkim z Niemiec, rozwiązanie dotyczące recyklingu plastiku wreszcie trafiło także do sklepów w Polsce. A całkiem niedawno do mojego osiedlowego Lidla w Poznaniu" - napisała internautka na LinkedInie.

Tym sposobem dowiedzieliśmy się, że sieć – nie czekając na obligatoryjne wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce – właściwie jest gotowa do jego wdrożenia. Autorka posta oddała trzy butelki PET, za które dostała kupon rabatowy w wysokości 15 gr na zakupy w swoim sklepie. Oznacza to, że jedna butelka zwrotna PET wyceniona została przez Lidl zaledwie na 5 groszy.

- 15 gr za trzy butelki? Idea świetna, ale przy takich stawkach to jedynie zabawa. Nikt nie będzie korzystał – skomentował to jeden z czytelników posta.

- Niekoniecznie. Dziś po południu zostawiano butelki przed automatem, gdyż zdążył się już zapełnić. Myślę, że to nie jest efekt świeżości i Lidl będzie musiał zorganizować częstsze odbiory plastiku – odpisała mu internautka.

I dodała, że maszyna „działa cudownie, cieszy oko, ale przede wszystkim duszę i że stanie się przyczynkiem do jeszcze większej chęci recyklingowania plastiku wśród Polaków”.

Ma też sugestię dla Lidla: - Jeśli mogłabym coś zasugerować, to zrobić w tej cudowniej maszynie opcję przekazania zwracanych na bon pieniędzy jako darowiznę np. na rzecz Polska Akcja Humanitarna (PAH), Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy lub innej organizacji niosącej pomoc potrzebującym. Myślę, że wiele osób mogłoby korzystać z tej opcji. Ja już czekam w kolejce! - zadeklarowała.

Inny uczestnik dyskusji, który zainteresował się wspomnianym postem, dodał, że „przydałoby się zapisywanie bonów w aplikacji, a nie drukowanie papierka dla 5 gr”.

Jeszcze innej osobie brakuje wypłaty gotówki. - Zanim odezwą się głosy negujące spieszę z wyjaśnieniem. Kogo powinniśmy przede wszystkim przekonywać/uczyć tego, żeby dbać w ten sposób o planetę? Dzieci. A dziecko nauczone że za zwrócony plastik czy też puszkę dostanie pieniądze, które może włożyć do świnki- skarbonki, nauczy się dbać i odkładać pieniądze. Takie rozwiązanie ze zwrotami działa w Kanadzie i synek mojego brata ogarnia odkładanie puszek i butelek użytych w domu do specjalnego kosza, który później razem z mamą „spienięża” - argumentuje.

Pojawił się też nieco mniej entuzjastyczny głos: - Gdzie tu recykling? Ten wielki kloc, na którego wytworzenie (zmarnowanie, bo jest bezużyteczny) poszło tysiące litrów wody, plastiku (o zgrozo), metalu, elektroniki (ekran, procesory, chipsety, przewody) i innych, w tym koszt ("ślad hehe węglowy") transportu śmieci, wywóz przez dodatkowe firmy. Sa-me stra-ty – wyliczał kolejny z internatów.

Na maszynie jest informacja, czym muszą charakteryzować się butelki, aby były akceptowalne. Nie są przyjmowane np. opakowania po oleju.

O szczegóły instalacji zapytaliśmy centralę Lidl Polska. Czekamy na odpowiedzi.

Zdjęcie: LinkedIn

 

Katarzyna Pierzchała 5524 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.