22 sierpnia - dzień bułeczek bao

22 sierpnia obchodzimy międzynarodowy dzień bułeczek bao, śniadaniowej przekąski, która wywodzi się z Chin, a obecnie cieszy podniebienia bywalców azjatyckich restauracji na całym świecie.

Można, podobnie jak Chińczycy, zajadać się nimi na śniadanie, ale doskonale sprawdzają się też jako potrawa podawana w trakcie lunchu. W obu wypadkach obowiązuje ważna reguła: puszyste drożdżowe bułeczki spożywamy na ciepło z dodatkiem sosu sojowego lub pikantnego sosu.

Z pozoru skromne bułeczki to kulinarny i kulturowy fenomen. Pisze się o nich piosenki i wiersze, a uznani szefowie znanych lokali gastronomicznych na całym świecie mówią o bao, że są unikalnym zjawiskiem w światowej kuchni.

Fenomen bao

Skąd bierze się ich sława? Tajemnica tkwi w prostocie delikatnego ciasta, której towarzyszy bogactwo kontrastowych smaków. Puszyste, drożdżowe ciasto może być wypełnione różnymi rodzajami farszu. Najczęściej jest to wołowina lub wieprzowina, ale w azjatyckich restauracjach trafimy też na bułeczki z bekonem, serem, piklami, i rozmaitymi, mocno przyprawionymi warzywami. Zresztą tak naprawdę bao nie lubią ograniczeń; wszystko zależy od inwencji osoby, które je przygotowują. Najciekawsze wersje bao autorstwa znanych mistrzów kuchni będą zawierać wyszukane kombinacje, w których nadzieniem będą rzadkie grzyby, sery, egzotyczne warzywa i oryginalnie przyprawione mięso. Smakosze, którzy będą chcieli dotrzeć do esencji smaku bao powinni zdecydowanie udać się do Malezji lub Singapuru, gdzie bao są traktowane z wyjątkowym szacunkiem, a jednocześnie można je kupić na każdym kroku.

A jak smakują u nas? Użytkownicy aplikacji Glovo w Polsce najchętniej zamawiają bułeczki nadziewane chrupiącymi krewetkami, szarpaną wołowiną, jajkiem i bekonem. Wegetarianie i weganie wybierają naturalnie bao wypełnione warzywami. Co ciekawe, wraz z rosnącą popularnością bułeczek w Polsce, można mówić o regionalnych preferencjach. Okazuje się, że zdecydowanie największymi miłośnikami bao są klienci Glovo w Łodzi, ale w zamówieniach niewiele im ustępują mieszkańcy Warszawy i Białegostoku.

Kuchnia azjatycka to jedna z najpopularniejszych kuchni świata. Według raportów gastronomicznych dania azjatyckie zajmują czwarte miejsce w zestawieniu ulubionych kuchni polaków. Wyprzedza je kuchnia polska, włoska i amerykańska (burgery). Szczególnym rodzajem kuchni azjatyckiej jest kuchnia tajska, która znajduje się w czołówce najzdrowszych kuchni świata. To wszystko za sprawą krótkiego procesu obróbki termicznej, aromatycznych ziół i przypraw, które dobrze wpływają na metabolizm człowieka.

Katarzyna Pierzchała 5366 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.