Billa testuje farmy wertykalne

W ramach programu pilotażowego detalista we współpracy z izraelską firmą zajmującą się technologią rolniczą Vertical Field, uprawia i zbiera zioła i sałaty z lokalnych sadzonek w kontenerze, który stanął przed sklepem Billa Plus przy Wienerbergstraße 27 w 10. dzielnicy Wiednia.

Jak zapewnia spółka macierzysta Rewe Group Billa jest pierwszym sprzedawcą tego tupu żywności w Austrii.

Na ten rok Billa planuje zbudować drugi kontener do uprawy wertykalnej pod Wiedniem. Rośliny są uprawiane jedna nad drugą na kilku poziomach i po zbiorach są sprzedawane bezpośrednio na targu.

Miesięcznie w jednym kontenerze można wyhodować około 2000 do 3000 sztuk. Na początek będzie to pietruszka, bazylia, kolendra, sałata dębowa i sałata lollo – wszystkie zebrane produkty sprzedawane są z prasowanymi kostkami ziemi, wszystko po to, aby zapewnić im dłuższy okres przydatności do spożycia.

- Rolnictwo pionowe to pionierski pomysł, aby móc oferować żywność tak świeżą, jak to tylko możliwe. W BILLA coraz bardziej interesują nas alternatywne koncepcje i pomysły wspierające zrównoważone sposoby produkcji żywności lub – jak w tym przypadku – podążanie za nimi samodzielnie. Rolnictwo pionowe oznacza optymalną wydajność zbiorów na najmniejszej powierzchni i zaledwie kilka metrów od sklepowych półek - wyjaśnia Eric Scharnitz, dyrektor sprzedaży Billa. I dodaje, że zwiększa to bezpieczeństwo dostaw, a klienci mogą oczekiwać lokalnych produktów przez cały rok, które dosłownie wyrosły na naszym progu.

Kontener na Wienerbergstraße 27 rozpoczął swój inauguracyjny cykl upraw pod koniec lipca, a pierwsze zbiory planowane są na drugą połowę sierpnia. Na razie klienci mogą podglądać i obserwować przez szybę wzrost roślin.

- Myślę, że wszyscy musimy pomyśleć o tym, w jaki sposób możemy zapewnić wyżywienie rosnącej światowej populacji w przyszłości, ponieważ plony spadają z powodu zasklepiania gleby, monokultur, chemikaliów i konsekwencje zmian klimatycznych. Rozwój nowych gruntów rolnych kosztem naszego ekosystemu i klimatu nie może być tutaj rozwiązaniem, ale może nim być uprawa wertykalna – zwłaszcza na obszarach miejskich - zapewnia Ronen Redel, wiceprezes ds. rozwoju biznesu w Vertical Field.

Jeśli projekt pilotażowy rolnictwa pionowego przeprowadzony przez Billa i Vertical Field zakończy się sukcesem, kolejne kontenery pojawią się przed wybranymi sklepami Billa Plus.

Joanna Hamdan 14168 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.