Inflacja w lipcu 15,6%, czeka nas wyhamowanie

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2022 r. wzrosły rdr o 15,6%, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny poszły w górę o 0,5% - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że CPI wyniósł w lipcu 15,5% rdr i 0,4 proc. mdm.

 - GUS podwyższył odczyt inflacji w lipcu do 15,6%. Spadek cen paliw był nieco słabszy od wzrostu cen energii i żywności. W kolejnych miesiącach spodziewamy się wyhamowania inflacji bazowej z uwagi wygasanie presji płacowej - poinformowali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zwrócili jednocześnie uwagę, że zagrożeniem jest wzrost cen energii.

Ich zdaniem podwyższenie odczytu inflacji do 15,6% oznacza niewielki wzrost w stosunku do czerwca. Najmocniej - jak podali - względem ubiegłego roku podrożały paliwa (36,8%) oraz energia (37%). Szybko drożeje żywność – w lipcu ceny były wyższe o 15,3% niż przed rokiem. PIE szacuje, że inflacja bazowa wyniosła 9,3%.

- Sierpień może przynieść niewielki wzrost inflacji, jednak w IV kwartale czeka nas wyhamowanie. Będzie to przede wszystkim efekt tańszych paliw. Dane e-petrol wskazują, że ceny benzyny Pb95 spadły w lipcu z 7,80 do 7,35 zł za litr. Podobnie staniał także olej napędowy. Obniżki prawdopodobnie będą kontynuowane w kolejnych miesiącach - podali w komentarzu analitycy.

Zwrócili ponadto uwagę, że wyraźnie wolniej rośnie też inflacja bazowa, czyli ceny dóbr przemysłowych i usług. "Szacujemy, że od czerwca wzrosła ona o 0,6% – to najmniejszy wzrost od początku roku. To kolejny symptom zwalniającej konsumpcji oraz presji płacowej - czytamy w komentarzu.

Zdaniem PIE dwucyfrowa inflacja będzie utrzymywać się przez resztę roku. - Spodziewamy się wyhamowania cen żywności i spadku cen paliw. Zagrożeniem jest natomiast wzrost cen energii elektrycznej i ciepłownictwa. Nowe, wysokie taryfy za energię elektryczną zaczną obowiązywać od stycznia. Podwyżki dla ciepłowni dokonywane są na bieżąco – zmiany w największych miastach obserwować będziemy od września - wskazali analitycy Instytutu. Spodziewają się, że stabilizacja inflacji do celu Narodowego Banku Polskiego (2,5%) zajmie około 3 lata.

PAP/ KP

 

A oto poszczególne składniki wskaźnika inflacji za lipiec i czerwiec 2022 r.:

 

 

 

 

Katarzyna Pierzchała 5366 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.