Koniec rynku pracownika? Spada liczba ofert pracy

W lipcu 2022 roku pracodawcy opublikowali ich w sieci o 6% mniej niż przed rokiem. Spadki ofert pracy nie pogłębiają się, jednak utrzymują się trzeci miesiąc z rzędu - wynika z badania przeprowadzonego przez Grant Thornton. Pytanie, czy rynek pracy czeka drobna korekta, a może kryzys.

Polscy pracodawcy wyraźnie spowalniają w ostatnich miesiącach tworzenie nowych miejsc pracy – wynika z najnowszej edycji raport „Oferty pracy w Polsce”. Według danych zbieranych przez system rekrutacyjny Element dla Grant Thornton w lipcu na 50 największych portalach rekrutacyjnych opublikowali 288 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To spadek o 6% w stosunku do lipca 2021 roku. To już trzeci miesiąc z rzędu z ujemną dynamiką roczną.

Na szczęście, spadki nie pogłębiają się. Od marca do czerwca dynamika roczna z każdym miesiącem wyraźnie się obniżała. Spadła łącznie w tym okresie z 30% do -8% i wydawało się, że lipiec może przynieść dalsze dołowanie wskaźnika. Tak się jednak nie stało – dynamika pozostał ujemna, ale w porównaniu z czerwcem wzrosła o 2 pkt proc.

- Lipiec to trzeci miesiąc z rocznym spadkiem liczby ofert pracy. Ja jednak widzę w tych wynikach szklankę do połowy pełną. Biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie, wzrost kosztów funkcjonowania firm i inflację, spadki te są na razie dość płytkie, a ponadto obarczone są efektem wysokiej bazy, czyli rekordowej liczby nowych ofert pracy przed rokiem - Monika Smulewicz, partner, Outsourcing, Grant Thornton.

Poszukiwany, poszukiwana na rynku pracy

Autorzy badania potwierdzają, że w lipcu liczba aktywnych ofert pracy dla kasjerów i sprzedawców osiągnęła 16,9 tys. Największy spadek ofert dotknął pracowników fizycznych. W porównaniu do ubiegłego roku pracodawcy potrzebują mniej magazynierów (-26%) oraz kierowców (-28%). Ale i tak są nadal na top liście poszukiwanych zawodów.

Widać mniejsze zapotrzebowanie na pracowników medycznych. Wzrost dostrzegalny jest wśród programistów i księgowych.

Spośród 10 miejscowości, w których przeprowadzono badanie, na 1 tys. mieszkańców przypada średnio 16,8 ofert pracy. To więcej niż przed rokiem. W lipcu tego roku najwięcej ogłoszeń było w Krakowie – 26,5 ofert na każdy tysiąc osób. W Warszawie przypadało średnio 23,4 ofert na tysiąc mieszkańców.

W Poznaniu w poprzednim miesiącu wskaźnik osiągnął 6,9.