PIP: Biedronka nie złamała prawa w niedzielę

W niedzielę 7 sierpnia inspektorzy pracy skontrolowali 258 sklepów sieci Biedronka. I co się okazało? Wszystkie placówki wyznaczone do pilotażowych kontroli były w tę niedzielę niehandlową zamknięte.

W związku z doniesieniami mediów, w tym HandelExtra.pl, o planach otwarcia w niedzielę 7 sierpnia br. sklepów należących do sieci Biedronka główny inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko podjęła decyzję o przeprowadzeniu na terenie Okręgowych Inspektoratów Pracy w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Katowicach pilotażowych kontroli w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Inspektorzy pracy udali się do 258 sklepów sieci Biedronka.

– Okazało się, że w żadnym z nich nie była prowadzona działalność handlowa – mówi Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy. – Cieszę się, że kierownictwo sieci Biedronka nie podjęło decyzji o uruchomieniu sklepów w niedzielę. Uważam, że jest to efekt wspólnych działań PIP oraz resortów: Rodziny i Polityki Społecznej oraz Finansów. Szacunek do przepisów prawa wziął górę nad chęcią osiągnięcia dodatkowych zysków z naruszeniem prawa pracowników do niedzielnego wypoczynku z rodziną – ocenia szefowa PIP.

Jednocześnie przestrzega, że nadal wszelkie sygnały dotyczące naruszenia przepisów ograniczających handel w niedzielę będą weryfikowane przez inspektorów z wykorzystaniem wszystkich dostępnych środków. Minimalny mandat nałożony przez inspektora pracy za naruszenie wspomnianego zakazu to 1000 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, to kara może wynieść nawet 100 tys. zł, gdy działania pracodawcy zostaną ocenione jako uporczywe naruszanie uprawnień pracowniczych. Aby stwierdzić naruszenie przepisów inspektor nie musi być obecny w sklepie w dniu, w którym obowiązywał zakaz prowadzenia handlu. Fakt prowadzenia działalności handlowej w dzień objęty zakazem może być stwierdzony w oparciu o różne dowody - np. na podstawie ewidencji czasu pracy pracowników, godzin uruchomienia kas, zeznań świadków, zapisów monitoringu, nawet po upływie jakiegoś czasu od tego zdarzenia.

Katarzyna Pierzchała 5366 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.