Goodvalley zmieniło nazwę, teraz to Dolina Dobra

Producent mięsa z Przechlewa na Pomorzu dzięki zmianie nazwy chce jeszcze bardziej podkreślić swoje lokalne pochodzenie i wprowadza nowe produkty.

Dolina Dobra bazuje na wieloletnim doświadczeniu Goodvalley. Wszystkie wyroby z Przechlewa powstają w systemie produkcji od pola do stołu. Firma dysponuje własnymi polami uprawnymi, paszarnią oraz zakładem przetwórczym, w którym powstają produkty mięsne.

– Działamy w zgodzie z naturą, wykorzystując dobro, które od niej otrzymujemy. To właśnie to dobro, jak i lokalne pochodzenie, z którego jesteśmy bardzo dumni, skłoniły nas do zmiany nazwy. Jednak to, co zawsze pozostanie bez zmian, to nasze bezkompromisowe podejście do jakości i środowiska. Nasza praca i produkcja przebiegają w poszanowaniu otoczenia, z wykorzystaniem własnych pól, upraw, pasz i produktów, zgodnie z najlepszymi praktykami hodowlanymi oraz rolniczymi – mówi Paweł Nowak, prezes marki Dolina Dobra (na zdjęciu).

Jak informuje firma, wraz ze zmianą nazwy rozszerzeniu uległo także portfolio marki, jednak o szczegółach konsument będzie informowany na bieżąco i w późniejszym czasie.   

Strategia „od pola do stołu”

W maju 2020 r. Komisja przedstawiła strategię „od pola do stołu” jako jedno z kluczowych działań w ramach europejskiego zielonego ładu. Strategia ma przyczynić się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., a jednocześnie zmienić obecny unijny system żywnościowy w model zrównoważony.

Priorytetem jest bezpieczeństwo żywnościowe, jednak strategia ma również m.in.: zapewnić wystarczającą podaż niedrogiej i pełnowartościowej żywności, zmniejszyć o połowę korzystanie z pestycydów i nawozów oraz sprzedaż środków antydrobnoustrojowych, zwiększyć ilość gruntów przeznaczanych na rolnictwo ekologiczne, edukować w kwestii bardziej zrównoważonej konsumpcji żywności i zdrowego odżywiania, ograniczyć straty żywności i jej marnotrawienie, ale też obniżyć użycie pestycydów do 2030 r. o 50%.

Przedsiębiorstwo Goodvalley, obecnie Dobra Dolina, zostało założone w Polsce w roku 1994 jako firma rolniczo-przetwórcza ze skandynawskimi korzeniami, specjalizująca się w produkcji wieprzowiny. Cały proces produkcji firmy oparty jest na zasadach zrównoważonego rolnictwa i prowadzony zgodnie z modelem od pola do stołu. W swoich produktach firma nie stosuje konserwantów, a opakowania produktów pochodzą z recyklingu. Dolina Dobra tworzy ponad 1300 miejsc pracy, operując na areale przekraczającym 13 tys. ha.