Sezon w pełni: owoce stały się luksusem

Trwa sezon na wszystkie owoce, przede wszystkim jagodowe takie jak porzeczki, borówki czy maliny, kończą się czereśnie. Ich wysoka cena odstrasza jednak klientów - informuje rzecznik rynku w Broniszach Maciej Kmera.

Jak się okazuje, nie tylko jagody są relatywnie drogie. Rosną też ceny czereśni. - To jest już, można powiedzieć, towar luksusowy. Trzeba zapłacić za nie nawet 15 zł/kg. Jest ich już bardzo mało lub pochodzą z przechowalni. Jeszcze kilka dni i one skończą się - powiedział PAP rzecznik rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że wiśnie też się już powoli kończą.

Polskie owoce "luksusowe"

Według eksperta trwa festiwal owoców. Dostępne są wszystkie, przede wszystkim jagodowe - porzeczki, borówki, maliny, agrest, chociaż ten ostatni też niebawem się skończy i zapłacimy za niego od 10 do 15 zł/kg. Za kg malin trzeba będzie wydać ok. 30 lub 35 zł, czyli też nietanio. Utrzymuje się ponadto relatywnie wysoka cena jagód. Za kilogram zapłacimy teraz około 25 zł/kg. - Są zbierane ręcznie, to bardzo żmudna praca - wyjaśnia rzecznik. - Oczywiście, były lata kiedy były one tańsze. Z czego wynika obecna cena? Nie wiem. Może chodzić o to, że jest ich mniej w lasach, ale myślę, że chodzi przede wszystkim o koszt pracy - jest mniej chętnych, ale też sami rolnicy narzekają na brak pracowników do ręcznego zbioru - tłumaczy Maciej Kmera.

Rzecznik rynku w Broniszach zaznacza, że obecnie obserwuje się mniejszy popyt. - Trwa sezon wakacyjny - w przypadku Warszawy po prostu dużo osób wyjechało i nie robi zakupów w warzywniakach czy bazarach. Po drugie, nasi sklepikarze donoszą o oszczędnościowych zachowaniach konsumenckich. Ludzie kupują mniej i nie szukają towarów najwyższej jakości - powiedział. - Jaki jest dokładny procent obniżenia (popytu - PAP), tego nikt nie wie, bo nie mamy narzędzi do badania tego zjawiska. Mówimy (...) o subiektywnych odczuciach sprzedających - sklepikarzy - podkreślił.

Owoce i warzywa w przystępnych cenach

Z informacji rynku w Broniszach wynika, że jeszcze 4 sierpnia kilogram czerwonych porzeczek kosztował od 4 do 8 zł. Oprócz tego są dostępne pierwsze letnie śliwki produkcji krajowej w różnych odmianach – ich ceny są niskie, czyli od 1,5 do 2,5 zł/kg. Z każdym dniem będzie ich coraz więcej - podkreśla Maciej Kmera.

Wskazał on, że kończą się także morele, ale za to jest coraz więcej brzoskwiń. - Owoce pestkowe, czyli brzoskwinia, nektaryna, morela - w tym roku one są stosunkowo drogie. W basenie Morza Śródziemnego doszło do strat wiosennych wynikłych zapewne z układu pogodowego, więc są droższe niż w ubiegłych latach. Przypuszczam, że było to w okresie kwitnienia na przełomie marca i kwietnia, np. w Hiszpanii były duże straty z powodu śnieżyc i ulew. Generalnie są mniejsze zbiory, więc owoce są droższe - wyjaśnił.

Polska importuje brzoskwinie, nektaryny i morele. Ceny tych owoców sprowadzanych z Hiszpanii zaczynają się od 7, a kończą nawet na 11 złotych za kilogram. - Nieco tańszą alternatywą jest import z Grecji, tutaj ceny są od 5 do 7, czasami 8 zł/kg - przekazał Kmera. Najtańsze są te sprowadzane z Serbii, które kosztują od 5 do 6 zł/kg.

Ekspert został zapytany, czy z powodów pogodowych ucierpiały owoce lub warzywa uprawiane w Polsce. - Najbardziej cierpią warzywa kapustne, czyli kapusta biała i kalafior, którym szkodzą przede wszystkim upały. To się odbija w cenach, które są znacząco wyższe. Obecnie trzeba zapłacić około 5 zł za jedną kapustę i około 4,5 zł za kalafior. W poprzednich latach ta cena oscylowała w okolicach 2 - 2,5 zł za sztukę - powiedział.

Ale obecnie w największej podaży występuje borówka amerykańska. - Cena waha się od 12 do 18 zł/kg, zależy to od tego, jak jest konfekcjonowane, tzn. czy jest pakowane w łubianki trzykilogramowe, czy też w pojemniki plastikowe po 250 gram - przekazał ekspert. Cena borówki nie odbiega znacząco od cen z ubiegłych lat. Kmera zastrzegł, że nie ma jeszcze szczytu sezonu, który przypada mniej więcej na połowę sierpnia.

Rzecznik rynku w Broniszach poinformował, że w podaży dostępne pierwsze krajowe jabłka odmian: Piros, Papierówka, Paula Red i Antonówka. Cena oscyluje wokół 3,5 zł/kg.

Źródło: PAP/MH