Biedronka odpuściła z niedzielami. Pewnie tylko na chwilę

Chociaż raz coś się udało, teraz czas na podwyżki - tak skomentowali pracownicy Biedronki fakt, że sieć wycofała się z otwierania sklepów w niedziele handlowe. Wszystko wskazuje jednak na to, że jest to decyzja tymczasowa.

Ostatnio co i rusz pojawiają się doniesienia, że sieci szukają sposobów na otwieranie sklepów w niedziele niehandlowe. Najgłośniej jest o Biedronce, która miała już 7 sierpnia otworzyć część swoich placówek jako wypożyczalnie książek czy też punkty medyczne. W kilku z nich pojawiły się nawet regały z książkami. Co więcej, w piątek w aplikacji mobilnej Biedronki przy części sklepów pojawiła się informacja o otwarciu placówek w niedzielę. Po południu jednak ona zniknęła i klienci znów mogli zobaczyć poprzedni komunikat: „nieczynne”.

Finalnie nie doszło jednak do otwarcia, zapewne z kilku powodów. Pierwszy to opór samych pracowników, którzy zapowiedzieli masowe pójście na zwolnienia chorobowe. Mocno działała też „Solidarność”, która wysłała listy protestacyjne m.in. do Państwowej Inspekcji Pracy, o czym pisaliśmy tutaj. Głos zabrała też minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W piątek w Sejmie pojawił się nawet Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, który dyskutował z parlamentarzystami o obchodzeniu ograniczenia handlu. Po południu jednak zakomunikował:

- Przed chwilą dowiedzieliśmy się, że Biedronka wycofuje się z pracy i z handlu w niedziele. Bardzo się cieszymy z tej decyzji, bo w końcu pracownicy będą mogli dalej cieszyć się wolnymi niedzielami, o co zabiegali bardzo, i my jako związek „Solidarność” - ogłosił Bujara.

Odetchnęli też pracownicy Biedronki. - No i bosko. Już jest bardzo ciężko, niedziele są dla nas – napisał jeden z nich na internetowym forum. Wtórowała mu koleżanka: - Chociaż raz coś się udało, teraz czas na podwyżki – podkreślała.

Według znawców rynku można się jednak spodziewać, że Biedronka wróci do pomysłu otwierania sklepów w niehandlowe niedziele. Wydaje się to tylko kwestią czasu. Sama sieć nie zabiera głosu na razie w tej sprawie. Jedno jest pewne: wszystkie Biedronki będą czynne 28 sierpnia, bowiem będzie to niedziela handlowa.

Katarzyna Pierzchała 5366 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.