Shopee o cenach cukru: to zjawisko widzimy tylko w Polsce

Pod koniec lipca użytkownicy platformy Shopee wyszukiwali cukier 20 razy częściej niż normalnie, a jego sprzedaż skoczyła 23-krotnie w porównaniu do średniej z wcześniejszych miesięcy. Obecnie zainteresowanie cukrem wciąż jest wysokie, choć już maleje - mówi HandelExtra.pl przedstawiciel Shopee.

Czy Shopee obserwuje wzmożone zainteresowanie cukrem? Czy dysponujecie danymi, ile go się ostatnio sprzedaje za waszym pośrednictwem? Kiedy zaczął się ten "run" na cukier i czy jego sprzedaż wciąż jest na fali wznoszącej?

Michał Tykarski, business development director, Shopee: Na Shopee, podobnie jak w całym rynku, wyraźnie dało się zauważyć rosnące zainteresowanie cukrem już w pierwszej połowie lipca. Szczyt poszukiwań cukru na naszej platformie przypadł na trzeci tydzień lipca, w okolicach ogłoszenia przez sieci sklepów stacjonarnych limitów sprzedaży. Nasi użytkownicy wyszukiwali w tych dniach cukier 20 razy częściej niż normalnie, z kolei sprzedaż cukru skoczyła nawet 23-krotnie w porównaniu do średniej z wcześniejszych miesięcy (dane Shopee z kwietnia 2022 r. ). Obecnie obserwujemy, że zainteresowanie zakupem cukru nie jest już tak wysokie. Nadal jednak pozostaje ono na znacznie wyższym poziomie niż we wcześniejszych miesiącach.

W jaki sposób Shopee stara się zapewnić klientom dostęp do cukru i utrzymać jego cenę na możliwie najniższym poziomie? Czy jest szansa powrotu do cen cukru sprzed kilku miesięcy?

Celem Shopee jest wychodzenie naprzeciw potrzebom naszych kupujących i zapewnianie im dostępu do artykułów pierwszej potrzeby w przystępnych cenach. Aby ułatwić im wyszukiwanie tego deficytowego produktu, stworzyliśmy specjalną kategorię „Kup Cukier Na Shopee”, gdzie zgromadzone zostały najlepsze oferty wybranych sklepów sprzedających cukier na Shopee.

Jesteśmy także w stałym kontakcie z naszymi sprzedawcami i współpracujemy z nimi, aby w ramach platformy zabezpieczyć większe ilości cukru w przystępnych, możliwie niskich cenach. Zauważyliśmy generalny wzrost cen cukru na rynku w reakcji na rosnące zainteresowanie, odradzamy jednak sprzedawcom wykorzystywanie sytuacji wzmożonego popytu i podnoszenie cen w odpowiedzi na tę sytuację.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy lub jak szybko ceny cukru się ustabilizują, ale będziemy nadal uważnie monitorować sytuację i wprowadzać niezbędne inicjatywy lub środki, aby jak najlepiej służyć potrzebom osób kupujących na Shopee.

Czy widzicie też wzmożone zainteresowanie innymi produktami i windowanie ich cen? Kto będzie następcą cukru?

Sytuacja na rynku stale się zmienia, a my nieustannie śledzimy trendy i staramy się jak najszybciej do nich dostosowywać. Dwa lata temu, na początku pandemii, cały świat widział rosnące w niesamowitym tempie zapotrzebowanie na papier toaletowy i makaron. Dziś doświadczamy w Polsce kryzysu cukrowego. Trudno jest przewidzieć, jaki produkt pierwszej potrzeby może być następny, ale z pewnością w Shopee będziemy trzymać rękę na pulsie tak, aby móc odpowiedzieć na potrzeby naszych użytkowników.

Czy w innych krajach też występują ostatnio takie zachowania jak nasze braki cukru i ogromne podwyżki jego cen?

 Nie, to zjawisko zaobserwowaliśmy tylko na polskim rynku.

 

 

 

Katarzyna Pierzchała 5361 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.