Restrukturyzacja w Walmarcie: setki pracowników do zwolnienia

Detalista restrukturyzuje działalność centrali po niedawnym ostrzeżeniu, że zyski firmy spadły. Walmart zredukuje setki stanowisk korporacyjnych, według informacji uzyskanych przez "The Wal Street Journal".

Sprzedawca zaczął powiadamiać pracowników w swojej centrali w Bentonville w stanie Arkansas i innych biurach korporacyjnych o restrukturyzacji, która dotyczy różnych działów, w tym merchandisingu, globalnych zespołów technologicznych i nieruchomości. Łącznie około 200 miejsc pracy zostaje zlikwidowanych, powiedział gazecie jeden z pracowników.

Inwestycje w inne sektory

Kilka firm, w tym Tesla Inc, Netflix Inc i Coinbase Global Inc, również zmniejsza zatrudnienie i zwalnia zatrudnienie, ponieważ globalny wzrost gospodarczy spowalnia z powodu wyższych stóp procentowych, inflacji i kryzysu energetycznego w Europie.

– Aktualizujemy naszą strukturę i rozwijamy niektóre stanowiska, aby zapewnić przejrzystość i lepszą pozycję firmy w przyszłości – poinformowała Reutera rzeczniczka Walmart Anne Hatfield w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną. Jak potwierdziła, firma inwestuje również i tworzy miejsca pracy w sektorach e-commerce, technologii, zdrowia i wellness – powiedziała.

Walmart niedawno ostrzegł inwestorów, że jego zysk spadnie w bieżącym kwartale i roku podatkowym, ponieważ musiał przecenić odzież i inne towary, które nagromadziły się w jego sklepach.

Wraz z rosnącymi cenami benzyny i żywności konsumenci nie kupują już odzieży, artykułów gospodarstwa domowego, urządzeń i przyborów kuchennych, skazując detalistów na koszty gromadzenia tych rosnących zapasów. W lipcu tego roku Walmart powiedział, że spodziewa się, że sprzedaż porównawcza w drugim kwartale roku obrotowego będzie wyższa o 6%, napędzana przez inflację żywności, która jest obecnie „dwucyfrowa” i wyższa niż na koniec pierwszego kwartału. Ponadto niektóre produkty dotarły z opóźnieniem z powodu problemów w łańcuchu dostaw, powodując nadpodaż, gdy zainteresowanie kupujących zmalało. Więcej nt. przeczytasz TUTAJ i TUTAJ. 

Walmart jest największym prywatnym pracodawcą w Stanach Zjednoczonych i chociaż większość jego pracowników to pracownicy wynagradzani wg stawki godzinowej, ma tysiące osób na stanowiskach korporacyjnych. Walmart zatrudniał 2,3 mln na całym świecie, w tym 1,7 mln w USA, według stanu na 31 stycznia.

Chociaż ogólny rynek pracy w USA jest silny, garstka innych głównych pracodawców wycofuje się z zatrudniania nowych pracowników lub zmniejszania liczby miejsc pracy. Ford Motor Co. przygotowuje się do redukcji tysięcy pracowników umysłowych, podczas gdy giganci technologiczni, tacy jak Microsoft Corp. i spółka macierzysta Facebooka, Meta Platforms Inc., wycofali się z tego pomysłu.