Zakaz handlu w niedziele: Biedronka znów wstrząśnie rynkiem

Część Biedronek będzie czynna w niedziele. Grafiki pracownicze rozpisane są już od najbliższej niedzieli - twierdzą pracownicy kilku sklepów tego operatora. Wiemy, które to są placówki i na jakiej podstawie zamierzają się otworzyć.

W 2022 r. jest siedem – dopuszczonych ustawą - niedziel handlowych. Są to: 30 stycznia, 10 kwietnia, 24 kwietnia, 26 czerwca, 28 sierpnia, 11 grudnia i 18 grudnia. 1 lutego br. weszły w życie zaostrzone przepisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Status placówek pocztowych, z którego korzystało wielu przedsiębiorców oraz wielkie sieci handlowe, został objęty limitem.

Z możliwości otwarcia placówki w niedziele niehandlowe mogą korzystać jedynie te podmioty, które wykażą przynajmniej 40% przychodów z działalności pocztowej. Oznacza to, że wielu przedsiębiorców, korzystających do tej pory z wyjątku w ustawie i z przywilejów placówek pocztowych – w tym sieć Biedronka - powinno zawiesić sprzedaż w niehandlowy ostatni dzień tygodnia. I tak też się stało. W każdą niedzielę może działać jedynie sklep, jeśli za kasą osobiście stoi jego właściciel.

Rynek nie lubi jednak zakazów, więc od jakiegoś czasu słychać o różnych pomysłach otwierania sklepów – nawet wielkopowierzchniowych – jako np. czytelnie czy punkty wypożyczania sprzętu sportowego. Takie próby podjęło kilku franczyzobiorców sieci Intermarche, co mocno oprotestowała związkowa „Solidarność”. Pisaliśmy o tym tutaj.

Teraz przyszedł czas na dużego gracza. W sieci pojawiły się informacje, że Biedronka już w najbliższą niedzielę (7 sierpnia) otworzy co najmniej kilka sklepów. Zamierza korzystać z dwóch wyjątków w ustawie: sklepy otworzą się jako czytelnie lub punkty medyczne.

Jak ustaliliśmy, czytelniami będą m.in. placówki w Złotej Wildze, Tarnowskich Górach, Przecławiu, Drogomyślu i Raciborzu. Z kolei punktami medycznymi mają być sklepy m.in. w Bartoszycach (ul. Warszawska) i Łodygowicach (ul. Beskidzka).

- Proponuję otworzyć Biedronki całodobowo. Bez świąt, bez wolnego... My nie potrzebujemy mieć ani świąt, ani odpoczynku, bo i po co? Zero szacunku dla nas, zwykłych pracowników – żalą się pracownicy sklepów, które otworzą się w najbliższą niedzielę.

Wysłaliśmy pytania do operatora Biedronek. Zapytaliśmy go m.in. o szczegółową liczbę sklepów, które w niedziele będą korzystać z wyjątków w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele. Czekamy na odpowiedzi.

Katarzyna Pierzchała 5264 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.