Fit Cake: cztery nowe lokale w dwa miesiące

A na tym nie koniec.

Sieć Fit Cake w czerwcu wzbogaciła się o dwa punkty – w Gorzowie Wielkopolskim i Płocku. W lipcu powstały następne dwa – w krakowskiej Nowej Hucie, gdzie klientów obsługuje także robocik-kurier Mateusz oraz w Koszalinie. W tym ostatnim mieście sieć uruchomiła największy w swojej historii lokal o powierzchni ponad 300 mkw. (250 mkw. to lokal z zapleczem kuchennym, 50 mkw. zajmuje natomiast ogródek). A jak zapowiada Fit Cake na tym nie koniec, gdyż na początek sierpnia planowane są kolejne otwarcia - w Dzierżoniowe, w warszawskiej dzielnicy Rembertów i w Pogórzu.
 
Rafała Kościuka, szefa franczyzy Fit Cake, ta popularność nie zaskakuje. Od początku powtarza, że ograniczenie spożycia cukru i przejście na zdrowszą dietę dla większości Polaków jest tylko kwestią czasu.

- Teraz zmagamy się z kryzysem cukrowym, ale nam to w ogóle nie przeszkadza, ponieważ białego truciciela nie używamy wcale i to od dawna. Wręcz przeciwnie ta sytuacja napędza nasz biznes, dlatego wciąż pozyskujemy nowych franczyzobiorców i konsumentów - komentuje zawirowania na rynku Rafał Kościuk.

A Fit Cake oferuje elastyczny system franczyzowy. Wprowadzony wiosną Fit Cake Flex pozwala na indywidualne konstruowanie biznesu z dostępnych modułów.

- W koszyku franczyzowym jest kilka opcji menu np.: keto, Fit Ice Cream, śniadania, Low Fodmap. Franczyzobiorca może wybrać tylko to, co pasuje do jego koncepcji, co przyniesie mu rentowność. W czasach inflacji, gdy każdą złotówkę ogląda się dwa razy przed wydaniem, biznes powinien być jak najdokładniej dopasowany, a my jako franczyzodawcy powinniśmy być jak najbardziej elastyczni – dodaje Rafał Kościuk, który jako członek zarządu Polskiej Organizacji Franczyzodawców dba o rozwój i promocję franczyzy także w skali kraju.  
 
Zapewne takie podejście do współpracy w gastronomii przysparza marce nowych parterów. Szkolą się już kolejni potencjalni franczyzobiorcy Fit Cake m.in. z Zielonej Góry, Stargardu. Wszystko wskazuje na to, że sieć po raz kolejny zamknie rok ze znacznym wzrostem. 
 
Sieć Fit Cake powstała w 2016 r. w Białymstoku. Deklaruje, że jest jedyną taką "niecukiernią" w Polsce i jako pierwsza w kraju, stworzyła miejsce z ofertą ciast i tortów bez cukru, glutenu i laktozy, a także z wieloma wegańskimi propozycjami. Obecnie działa 50 lokali Fit Cake.
Joanna Hamdan 13995 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.