Inflacja w lipcu 2022: 15,5%. Premier: tarcza zostaje

Inflacja wyhamowuje, ale trudno jeszcze "odtrąbić" sukces, powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też, co dalej z tarczą inflacyjną.

Według szybkiego szacunku GUS podanego w piątek 29 lipca, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły o 15,5% rdr; w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4%. Inflacja w czerwcu wyniosła 15,5% rdr.

- Cieszę się, że nie ma gwałtownego skoku inflacji, ale to jeszcze za wcześnie, by odtrąbić odwrót inflacji – powiedział premier podczas konferencji prasowej. - Inflacja zwykle działa w pewnym horyzoncie czasowym, co najmniej roku. Myślę, że podwyższona inflacja będzie też w przyszłym roku, ale już w przyszłym roku, wierzę w to, zacznie być w trendzie opadającym - dodał szef rządu.

Zaznaczył, że dużo zależy od czynników globalnych: ceny ropy, gazu, energii elektrycznej. - To wszystko powoduje, że trudno dziś o bardziej ostrożny optymizm, wolę zachować zdrowy sceptycyzm - powiedział.

Na pytanie, czy jest już decyzja o tym, by przedłużyć tarcze antyinflacyjne, premier powiedział: "tarcze na pewno zostaną przedłużone do końca roku, te, które oznaczają ubytek w podatku VAT na skutek obniżki VAT do 0 na przykład na większość artykułów żywnościowych, czy z 23 na 8% na paliwa, podobnie obniżki VAT na gaz, energię elektryczną czy cieplną".

Obecnie tarcze antyinflacyjne obowiązują do 31 października br. W ramach tarcz stosowana jest m.in. niższa stawka VAT na paliwa (8 zamiast 23%), stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5%, a stawka VAT na gaz wynosi 0%. Do 0% jest obniżony również VAT na podstawowe produkty żywnościowe, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej.

Co z tą inflacją?

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2022 r. Ceny wzrosły średnio o 0,4% w stosunku do czerwca i jednocześnie okazały się wyższe o 15,5% niż w lipcu ubiegłego roku (w czerwcu dwunastomiesięczny wskaźnik inflacji również wynosił 15,5%).

Zgodnie z danymi GUS, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,6% w stosunku do czerwca i jednocześnie były o 15,3% wyższe niż przed rokiem. Ceny nośników energii okazały się wyższe o 1,3% w stosunku do poprzedniego miesiąca i o 36,6% niż w lipcu 2021 r. Paliwa do prywatnych środków transportu potaniały średnio o 2,6% choć wciąż pozostawały wyraźnie droższe niż przed rokiem – o 36,8%.

PAP