Oetker kończy przygodę z gastronomią

Grupa w ciągu ostatnich kilku dni zamknęła wszystkie swoje restauracyjne koncepty.

Chociaż Oetker miał wielkie plany dotyczące swoich konceptów restauracyjnych "Pudu Pudu" i "Gugelhupf & Du", to firma zawiesza te projekty i zamyka wszystkie lokale.

W ciągu ostatnich kilku dni działalność zakończyły dwie kawiarnie "Gugelhupf & Du" we Frankfurcie. Także trzy restauracje z puddingiem "Pudu Pudu" w Kalifornii zostały zamknięte w tym tygodniu. Zapytany o tę sytuację rzecznik Grupy Oetker uzasadnił to "wpływem pandemii koronawirusa na gospodarkę i społeczeństwo", "ciągłą trudną sytuacją kadrową" i "ogromnym wzrostem kosztów w gastronomii" - informuje "Lebensmittel Zeitung.

Jak podawał w sierpniu 2020 roku "Lebensmittel Zeitung", Oetker miał ambicje, aby przekształcić "Pudu Pudu" w sieć restauracji w Ameryce, Europie i Azji. Wpis na profilu, na którym się zalogował starszy pracownik firmy Oetker, ujawnił, że trzy restauracje "Pudu Pudu" powinny zostać otwarte w ciągu obecnego roku. W kolejnym roku planowanych było pięć, a potem co najmniej 20 otwarć w roku.

Jednak czas zweryfikował te plany i obecnie Grupa Oetker zawiesza wszelkie plany związane z gastronomią, nad którymi firma intensywnie pracowała od 2020 roku. W tym celu Grupa zbudowała spółkę zależną Dr.Oetker Hospitality, która m.in. czerpała z doświadczeń od należącej do Oetkera kawiarni w szwajcarskim mieście Lucerna, która obecnie również została zamknięta.

Jak donosi "LZ", także bistro pod szyldem "Frau Renate" jest nieczynne. Ten franczyzowy koncept gastronomiczny dla supermarketów oferował dania, które były częściowo przygotowane z produktów Grupy Oetker.

Joanna Hamdan 13995 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.