Na klientów Circle K czeka wegańska kanapka

Do menu stacji dołączyła pozycja bazująca wyłącznie na roślinnych składnikach - kanapka z hummusem i świeżymi warzywami. To pierwszy tego typu produkt w ofercie stacji.

Nowa pozycja w menu Circle K jest w 100% wegańska. W jej skład wchodzą warzywa takie jak sałata, ogórek i rzodkiewka, a główną rolę odgrywa hummus z suszonymi pomidorami, przyrządzony z gotowanych i przetartych nasion ciecierzycy. Przekąskę uzupełnia wegańska bułka typu "samo ziarno", bez dodatku mąki, która zawiera płatki owsiane, słonecznik, pestki dyni, złote siemię lniane, ziarno pszenicy, płatki sojowe i żytnie, grys pszenny oraz błonnik.

Wegańskie kanapki z hummusem są przygotowywane codziennie i na świeżo serwowane klientom. Nowość będzie początkowo dostępna na 55 stacjach Circle K.

Wraz z kanapką z hummusem w menu sieci pojawiła się inna propozycja przygotowana dla klientów preferujących dietę wegetariańską. To ciabatta z jajkiem, świeżym ogórkiem, rzodkiewką i sałatą. W tym roku na stacjach Circle K wprowadzono jeszcze jedną nowość skierowaną do klientów stawiających na roślinne przekąski - Burgera Vege z mięsem roślinnym "beyond meat". Kotlet został przygotowany z białka grochu, marchewki, soku z jabłek, granatów oraz buraków, w smaku do złudzenia przypominając soczyste burgery wołowe.

Joanna Hamdan 13995 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.