Arla Foods: kawy ready to drink z dużymi perspektywami [WYWIAD]

- Kategoria ta jest obecnie warta ponad 140 mln zł. Jestem przekonany, że nadal będzie się dynamicznie rozwijać w dwucyfrowym tempie - mówi Roman Jawczak, senior regional commercial manager, Arla Foods.

„HANDEL”: Kim są konsumenci kawy ready to drink?

ROMAN JAWCZAK: Mieszkańcy średnich i dużych miast, często żyjący w biegu, najchętniej sięgają po Starbucks Frappuccino – kawę w butelce szklanej. To nasz klasyk. Osobom poszukującym odprężenia i naładowania baterii proponujemy linię napojów w kubkach Chilled Classics, a oczekującym zastrzyku energii, kierowcom i osobom aktywnym, linię Doubleshot oraz Tripleshot z odpowiednio podwójnym lub potrójnym espresso.

Jaki rodzaj i wielkość opakowań dominuje w tej kategorii?

Najpopularniejszymi formatami są i pozostaną wersje impulsowe, on-the-go, relatywnie małe pojemności, które są idealne do spożycia w trakcie przemieszczania się. Niemniej jednak wraz z zyskiwaną dojrzałością przez kategorię coraz większym zainteresowaniem cieszą się większe formaty. W odpowiedzi na ten trend w sezonie 2022 do oferty wprowadziliśmy linię Starbucks Multiserve 750 ml w najpopularniejszych wariantach smakowych, czyli latte oraz caramel macchiato.

Na ile kategoria kaw ready to drink jest kategorią, w której można wprowadzać krótkie limitowane smaki?

Od 2019 r. w ramach marki Starbucks oferujemy Polakom limitowane smaki kaw zarówno całoroczne, jak i przeznaczone na lato czy okres świąteczny. Przykładami są: Starbucks Limited Edition White Chocolate Mocha, Starbucks Flat White Limited Edition oraz Starbucks Toffee Honeycomb. Polacy są otwarci na nowości, dlatego będziemy kontynuować rozwój produktów w kierunku kolejnych napojów w limitowanych, czasowych edycjach.

Polacy lubią to samo co Europejczycy?

Kubki smakowe Polaków w zakresie kaw mrożonych nie odbiegają istotnie od upodobań konsumentów z innych krajów. Oczywiście w zależności od rynku można zauważyć pewne niuanse. Przykładowo Węgrzy spożywają znaczenie więcej wariantów bez laktozy, Brytyjczycy uwielbiają dodatki w postaci czekolady, Holendrzy produkty bez cukru, a konsumenci w krajach Bliskiego Wschodu lubią produkty na bardzo słodko. Dlatego w ofercie Starbucks mamy 26 pozycji asortymentowych, które zadowolą nawet najbardziej wyszukane preferencje smakowe.

Jaka pana zdaniem jest największa bariera przed szybszym wzrostem tej kategorii?

Kategoria kaw mrożonych to najszybciej rosnąca kategoria napojów na polskim rynku, z dynamiką +74% w pierwszych pięciu miesiącach 2022 vs. analogiczny okres rok wcześniej, więc ciężko mówić o barierach w krótkim okresie, zwłaszcza że daleko nam do sąsiadów – Niemców. Tu kategoria warta jest 16-krotnie więcej aniżeli wspominane wcześnie 140 mln zł w Polsce. W dłuższej perspektywie z pewnością wyzwaniem w zakresie wzrostu będzie zminimalizowanie sezonowości, przekonanie Polaków, że kawę gotową do spożycia warto konsumować również w okresie jesienno-zimowym. Ciekawe osiągnięcia w tym aspekcie mają inne kategorie napojów oraz lodów.

Gdzie kawy gotowe do spożycia mogą być dystrybuowane?

Jestem w stanie wyobrazić sobie, iż na wzór zachodnich krajów, bardziej rozwiniętych pod kątem kawy mrożonej, na znaczeniu zyskiwać będą punkty sezonowe, letnie, szeroko rozumiany convenience, niewykluczający punktów gastronomicznych i stacji paliw. W kanałach, gdzie prowadzona jest sprzedaż kaw mrożonych, z pewnością wzrost sprzedaży będzie stymulowany kolejnymi nowościami oraz działaniami zwiększającymi wartość koszyka zakupowego, jak chociażby konkursy czy nowe formaty.

Jaki pana zdaniem będzie potencjał kategorii kaw ready to drink w Polsce w najbliższych pięciu latach?

Jestem przekonany, że kategoria nadal będzie się dynamicznie rozwijać w dwucyfrowym tempie. Potwierdzają to dane z innych rynków. Kategoria kaw mrożonych to także pasywny dochód w ciężkich czasach – warto ją mieć, a w szczególności pewniaka, czyli napoje Starbucks, które mają blisko 50% udziałów wartościowych w kategorii.

Joanna Hamdan 13995 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.