Polski Cukier: dostawy cukru są bezpieczne

Krajowa Grupa Spożywcza, producent marki Polski Cukier, zapewnia, że w pełni realizuje kontrakty na dostawy cukru dla handlu. Ewentualne problemy z zaopatrzeniem w cukier sklepów tłumaczy problemami logistycznymi i wewnętrznymi sieci.

W ostatnich dniach media informują o braku cukru w sklepach; niektóre sieci, np. Biedronka, Netto czy Aldi, wprowadzają limit zakupu cukru przez klientów.

Krajowa Grupa Spożywcza jest największym dostawcą cukru w Polsce, kontroluje 40% tego rynku i oferuje cukier pod marką Polski Cukier.

- Jako Krajowa Grupa Spożywcza nie odczuwamy żadnych, ani przejściowych, ani długofalowych trudności ze sprzedażą cukru. Wszystkie kontrakty, które zostały zawarte przez naszą grupę, są realizowane zgodnie z planem. Również do tych sieci handlowych, które dzisiaj twierdzą, że mają duże braki cukru na półkach. Jeżeli są problemy z dostępnością cukru, to one wynikają tylko z problemów logistycznych tychże sieci i wewnętrznych problemów, na które my jako krajowa Grupa Spożywcza nie mamy wpływu - stwierdził prezes Krajowej Grupy Spożywczej Jan Wernicki.

I dodał, że Cukier w Krajowej Grupie Spożywczej jest. - Ten cukier mamy, dostarczamy go zgodnie z kontraktami, bez opóźnień czasowych i wszystkich, którzy chcieliby z nami rozmawiać, którzy mają przejściowe problemy, zapraszamy do nas na negocjacje handlowe - powiedział Jan Wernicki.

Wyjaśnił też, że 60% rynku jest w rękach koncernów niemieckich, które są obecne w Polsce. - Jeżeli są tam problemy, to my możemy na nie odpowiedzieć - zaznaczył Jan Wernicki.

Tomasz Rega z zarządu Krajowej Grupy Spożywczej przypomniał sytuację, jaka miała miejsce dwa lata temu, kiedy wystąpiła pandemia koronowawirusa. - Niektóre media snuły historie o tym, że zabraknie cukru. To spowodowało, że nastąpiła panika w sklepach. Cukru w Krajowej Grupie Spożywczej wtedy nie zabrakło. Tak samo teraz stajemy na wysokości zadania - podkreślił Rega.

Zapewnił, że Grupa W 100% realizujemy całe nasze kontrakty również z tą siecią, o której ostatnio jest głośno, której zabrakło cukru. (...). Według Wernickiego wspomniana sieć zmieniała ostatnio swoje centra logistyczne, a problemy mogą wynikać ze związanych z tym trudności transportowych czy personalnych.

Zgodnie z informacjami podanymi na konferencji Krajowa Grupa Spożywcza produkuje 900 tys. ton cukru rocznie.

Krajowa Grupa Spożywcza podaje na swoich stronach internetowych, że jest największym w Polsce i jednym z największych co do wielkości producentem cukru w Europie. Podstawowy przedmiot działalności Krajowej Grupy Spożywczej stanowi produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania oraz przetwórstwo owocowo-warzywne. (

Źródło: PAP/MH