Netto i Biedronka limitują cukier. Co na to Lidl?

Od 20 lipca w Biedronce obowiązuje limit na cukier. Na podobne rozwiązanie dużo wcześniej, bo od 12 lipca zdecydowała się sieć Netto. Co na to Lidl?

Cukru brakuje już w sklepach Biedronka, Lidl zauważa wyższy popyt na sól i cukier, ale na razie żadnej paniki nie ma.

Inaczej jest w Netto. Tu podobnie jak w Biedronce, obowiązuje limit na zakup cukru.

- Biorąc pod uwagę, że jesteśmy w pełni sezonu na przetwory, kiedy zapotrzebowanie na cukier naturalnie jest większe, klienci kupują więcej niż realnie potrzebują. Mamy też sygnały, że cukiernicy przestawili się na cukier z rynku zamiast z hurtowni, z uwagi na niższe ceny detaliczne - informuje HandelExtra.pl przedstawicielka biura prasowego Netto.

Dodaje ona, że rosnącego skokowo popytu na cukier jest także reakcją konsumentów na informacje o pojawiających się jego brakach w innych sklepach. - Dlatego, aby zapewnić cukier możliwie szerokiej grupie klientów, już 12 lipca wprowadziliśmy limit zakupowy wynoszący do 10 kg cukru na jeden paragon [podobnie jest w Biedronce - przyp. red.]. Obowiązuje on we wszystkich sklepach sieci Netto, do odwołania.

Aby w sklepach Netto nie zabrakło cukru detalista korzysta z zapasów centralnych, zwiększa zamówienia u producentów w Polsce oraz nawiązuje współprace z zagranicznymi dostawcami cukru.

A czy cukru brakuje w sklepach Lidl? Jak mówi Aleksandra Robaszkiewicz, head of corporate communications and CSR, Lidl Polska, dostawy cukru realizowane są w sposób ciągły do wszystkich ponad 800 sklepów tej sieci. - W niektórych lokalizacjach w przypadku wybranych produktów (np. sól, cukier) zauważamy popyt wyższy niż zwykle. Przy skokowej sprzedaży, w jednostkowych sytuacjach może się zdarzyć, że obrót produktami bardzo przyspiesza. Jednak podkreślamy, że wszystkie dostawy odbywają się regularnie i niezmiennie dążymy do tego, aby zapewniać naszym klientom dostępność produktów - zaznacza Aleksandra Robaszkiewicz.

Według Koszyka Cen HandluExtra.pl cena 1 kg cukru w czerwcu 2022 r. wzrosła rdr o 52,1% (dane dotyczą sklepów do 300 mkw.).

Braku cukru to rynku to efekt m.in. wojny w Ukrainie, a co za tym idzie nałożonych na Rosję i Białoruś sankcji. To powoduje z kolei rosnące ceny nawozów, co przekłada się na wzrost kosztów upraw buraka cukrowego.

 


 

Ilona Mrozowska 4642 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.