Góry nawilżanych chusteczek na wybrzeżach Tamizy

Badania Tamizy21 i Port of London pokazują, że w Tamizie gromadzi się tak wiele nawilżanych chusteczek, że zmieniają one kształt koryta rzeki. Kiedy trafiają na wybrzeże, rozkładają się na mikroplastik i niszczą organizmy wodne oraz ekosystem Tamizy.

Organizacja non-profit zajmująca się ochroną środowiska Thames21 wzywa brytyjski rząd do podjęcia natychmiastowych działań w celu zakazania stosowania plastiku w nawilżanych chusteczkach.

Aktywiści tłumaczą, że produkty te przedostają się do rzeki Tamiza rurami kanalizacyjnymi po spłukaniu w toaletach i dokonują ogromnych zniszczeń. W tej drugiej po Severn najdłuższej rzece w Wielkiej Brytanii gromadzi się tak wiele nawilżanych chusteczek, że zmieniają one kształt koryta rzeki. Dodatkowo, kiedy trafiają na wybrzeże, rozkładają się na mikroplastik i niszczą organizmy wodne oraz ekosystem Tamizy.

Thames21 od siedmiu lat dokumentuje rodzaje plastikowych śmieci wyrzucanych na wybrzeżach słynnej londyńskiej rzeki. W maju 2022 r. członkowie Thames21 znaleźli prawie 2 tys. nawilżanych chusteczek na terenie o powierzchni 60 metrów kwadratowych, co daje średnią gęstość 33 chusteczek na mkw. W ubiegłym roku tylko w ciągu dwóch dni wolontariusze oczyścili okoliczny teren z ponad 27 tys. nawilżanych chusteczek (obok Battersea Bridge). Z wyrzuconych do Tamizy chusteczek już utworzyła się wyspa wielkości dwóch kortów tenisowych.

Niedawno brytyjski rząd przeprowadził konsultacje na temat tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, w tym kwestii zakazu stosowania plastiku w wilgotnych chusteczkach. Rząd analizuje obecnie wyniki tych konsultacji i oczekuje się, że w ciągu najbliższych kilku tygodni przedstawi więcej informacji na ten temat.

- Nasi wolontariusze co roku rejestrują i usuwają góry mokrych chusteczek z wybrzeży Tamizy (...). Te nowoczesne zanieczyszczenia są szkodliwe dla dzikiej przyrody i ludzi. Pilnie wzywamy rząd do szybszej pracy i zrobienia więcej, aby zakończyć ten niszczycielski wpływ na Tamizę, i zakazać stosowania plastiku w wilgotnych chusteczkach - zaapelowała do brytyjskiego rządu Debbie Leach, dyrektor generalna Thames21.

O TYM, ŻE NAWILŻANE CHUSTECZKI SĄ CORAZ CZĘŚCIEJ STOSOWANE RÓWNIEŻ W POLSCE CZYTAJ TUTAJ

Zdjęcie: Shutterstock

Ilona Mrozowska 4642 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.