Prymat. Przyprawy i sole

Do domowych przetworów.

Domowe przetwory - szczególnie kiszone czy marynowane warzywa - co roku przeżywają swój renesans. To naturalny suplement diety, a także domowa kuchnia w duchu zero waste. Wraz z pierwszymi zbiorami w ruch idą słoiki, warzywa i przyprawy. Polska kuchnia słynie z kiszenia, marynowania i wekowania.

Dlatego w sezonie ogórkowym w żadnym sklepie nie może zabraknąć ulubionych przypraw. Podstawowe przyprawy w przygotowaniu domowych przetworów to: Gorczyca biała, Liść laurowy, Pieprz czarny ziarnisty oraz Ziele angielskie całe Prymat w opakowaniu 15 g i większym, ekonomicznym – 40 g. Warto też pamiętać o dwóch mieszankach: do ogórków małosolnych i kiszonych oraz do ogórków konserwowych. Równie ważna jest wysokiej jakości sól niezbędna w procesie fermentacji.

W tym roku w ofercie marki Prymat pojawiły się dwa zupełnie nowe produkty, które ułatwią zadanie: Sól kamienna spożywcza jodowana oraz Sól do przetworów niejodowana Prymat. Zgodnie z polską tradycją to właśnie sól kamienna zapewnia najlepszy kulinarny efekt.

Z takim zaopatrzeniem przygotowywanie słoików na zimę to prawdziwa przyjemność!

Joanna Hamdan 13995 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.