Ceny warzyw i owoców idą w górę, niektóre rekordowo

Eksperci z aplikacji PanParagon odpowiadają na pytanie, o ile w tym roku podrożały warzywa oraz owoce? Rekord to ponad 2 zł różnicy za ten sam produkt rdr.

W czerwcu liczba pozycji z warzywami i owocami na paragonach spożywczych wzrasta średnio o około 11% w porównaniu z innym miesiącem zimowym – wynika z danych aplikacji PanParagon. Nic w tym dziwnego, ich oferta jest w tym okresie niezwykle bogata, ale przyjemność jedzenia może zaburzyć szalejąca inflacja, która według najnowszych statystyk statystyk GUS w szóstym miesiącu br. osiągnęła wynik 15,6% rdr., a mdm. 1,5%. Eksperci z PanaParagona ocenili, jak zmieniła się cena warzyw i owoców na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy.


Addio pomidory? Ponad 2 zł droższe!

W 2022 roku dziesięć z czternastu ujętych w badaniu warzyw i owoców podrożało. Największą różnicę w kosztach odczują miłośnicy pomidorów malinowych, które rok do roku podrożały o 2,33 zł na jednym kilogramie! Na drugim miejscu znalazły się ogórki gruntowe. W tym przypadku cena poszła w górę o 57 groszy na 1 kg. Niechlubne podium zamyka arbuz z różnicą cenową rdr. 51 gr na jednym kilogramie na niekorzyść kupujących.

Do pozostałych warzyw i owoców, których wzrost cen może być odczuwalny dla konsumentów zaliczają się kolejno: brokuł (+ 48 gr/szt.), truskawki (+36 gr/kg), szczypiorek (+25 gr/pęczek), rzodkiewka (+12 gr/pęczek), natka pietruszki (+11 gr/pęczek). W stosunku do poprzedniego roku nieznacznie podrożał koperek oraz ziemniaki młode (kolejno +9 gr/pęczek i + 2 gr/kg)

Tańszych kilka pozycji

Spośród uwzględnionych w badaniu warzyw i owoców zaledwie cztery pozycje są tańsze niż przed rokiem. Należą do nich: marchew (- 30 gr/kg), kalafior (- 28 gr/szt.), sałata masłowa (- 22 gr/szt.) oraz botwina (-19 gr/pęczek).

–  Z każdym miesiącem inflacja w Polsce przybiera na sile. Szacunki ekonomistów na czerwiec 2022 roku nie napawają optymizmem: możemy zmierzyć się ze wzrostem cen najwyższym od 25 lat. Warto zatem korzystać z rozwiązań, które pomagają zaoszczędzić na codziennych sprawunkach. Na rynku istnieją gotowe narzędzia, w których można sprawdzić promocje na konkretne produkty w największych sieciach handlowych oraz na bieżąco pokazują statystyki wydatków – Antonina Grzelak.